BRATISLAVA 17. júla (SITA) - V súčasnej dobe je na Slovensku približne 20 000 nejednoznačných rodných čísel. Osobám, ktoré majú nejednoznačné rodné číslo, alebo ho majú duplicitné s niekým iným, polícia pridelí nové r.č. a doručí im osvedčenie, na základe ktorého si vybavia nové doklady. Pri pridelení nového rodného čísla sú osoby oslobodené od platenia správnych poplatkov za vyhotovenie osobných dokladov.
Ak zistíte, že vaše rodné číslo nie je len vaše, treba sa obrátiť so žiadosťou o overenie resp. pridelenie nového rodného čísla obrátiť na matriku alebo Oddelenie správnej služby Okresného riaditeľstva Policajného zboru v mieste bydliska. V žiadosti o overenie rodného čísla je potrebné uviesť meno, priezvisko, predchádzajúce priezviská, dátum a miesto narodenia, štátnu príslušnosť, všetky doposiaľ používané rodné čísla a kópiu rodného listu. K žiadosti o pridelenie rodného čísla je potrebné pripojiť overenú kópiu rodného listu.
Rodné číslo je definované v zákone ako číselný identifikačný osobný údaj, vytvorený z dátumu narodenia osoby, jej pohlavia a rozlišovacej koncovky. Rodné číslo má tvar RRMMDDKKKK. RR vyjadruje posledné dve číslice roku narodenia osoby, MM vyjadruje mesiac narodenia a pohlavie osoby (napr. pre muža narodeného v januári je to dvojčíslie 01 pre ženu 51, pre muža narodeného v decembri je to dvojčíslie 12 a pre ženu 62), DD vyjadruje deň narodenia osoby. KKKK je rozlišujúca koncovka pre osoby narodené v ten istý deň. Pre osoby narodené pred 1.1.1954 je koncovka trojmiestne číslo, pre osoby narodené po 31.12.1954 je koncovka štvormiestne číslo. Desaťmiestne rodné číslo musí byť deliteľné číslom 11 bezozvyšku, pre deväťmiestne rodné číslo uvedená podmienka neplatí.