Bratislava 17. júla (TASR) - Do 31. decembra tohto roku bude ministerstvo životného prostredia (MŽP) prideľovať kvóty skleníkových plynov, s ktorými budú môcť ich producenti obchodovať do konca roka 2007.
Pre päťročné obchodovateľné obdobie s kvótami, ktoré sa začne 1. januára 2008 a pre každú nasledujúcu päťročnú fázu, pridelí MŽP kvóty najneskôr dvanásť mesiacov pred začiatkom príslušného obdobia všetkým povinným a dobrovoľným účastníkom obchodovania.
Uvedený postup predpokladá návrh zákona o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorý už prešiel v parlamente prvým čítaním. Ak parlament tento dlho očakávaný zákon prijme, slovenskí producenti skleníkových plynov budú môcť obchodovať so svojou produkciou. Podniky, ktoré vyprodukujú menej ako je emisná kvóta, budú môcť zvyšok kvóty odpredať a získať tak dodatočné finančné zdroje. Záujem o nákup takýchto kvót budú mať firmy, ktoré vyprodukujú naopak viacej. Nakupovať bude možné v rámci celej EÚ.
Ministerstvo musí spracovať plán založený na kritériách určených v smernici EÚ. Jeho povinnosťou bude zverejniť návrh plánu tak, aby sa s ním mohli oboznámiť účastníci obchodovania aj verejnosť. Obidve skupiny budú mať právo v stanovenej lehote podať k nemu písomné pripomienky.
Po vyhodnotení pripomienok MŽP zašle upravený plán Európskej komisii. Ak ho akceptuje, nebude sa už môcť meniť. Komisia už schválila národné plány Dánska, Írska, Holandska, Slovinska či Švédska. V Bruseli je už aj plán zo Slovenska, stanovisko k nemu bude známe v septembri. Rezort bude musieť komisiu každoročne informovať o uplatňovaní zákona. Prvú správu by mal poslať do Bruselu do 30. júna 2005.
MŽP na zabezpečenie presnej evidencie kvót vytvorí a spravuje register, ktorý musí byť trvale prístupný verejnosti. Dohliadať na dodržiavanie zákona budú krajské a obvodné úrady životného prostredia. Prevádzkovateľ bude povinný predložiť obvodnému úradu každoročne do 15. marca správu o emisiách skleníkových plynov z prevádzky za predchádzajúci rok.
Na zavedenie schémy a systému obchodovania sa počíta s nákladmi okolo 2 miliónov korún. Ministerstvo pripomína, že uplatnenie zákona v praxi bude mať pozitívny dopad na životné prostredie, pretože sa ním zabezpečí potrebné znižovanie emisií skleníkových plynov a znečisťujúcich látok.
ad rob