Bratislava 18. júla (TASR) - Iba vďaka zákonu prijatého Slovenskou národnou radou v roku 1990 môžu desiatky mimovládnych organizácií, kultúrnych spolkov a organizácií národnostných menšín, ale aj cirkvi očakávať každoročne finančnú pomoc vo forme dotácií od štátu. Ide o časť výnosov, ktoré sa nazbierali z vreciek hazardu a výhrychtivých občanov v lotériách a iných podobných hrách.
Z takmer 20 miliónovej dotácie z tohto zdroja na menšinovú kultúru v roku 2003 získali najmenší príspevok - 20-tisíc korún folkloristi združenia občanov Posonium z Podunajských Biskupíc na svoj festival v Bratislave. Mesto Rožňava dostalo na rekonštrukciu sochy Lajosa Kossutha o pol milióna korún viac.
Najväčší úžitok z dotácií mala v roku 2003 komisia rekonštrukcie pamätníka Sándora Petöfiho v Bratislave, ktorá získala 950-tisíc korún. Súkromná stredná škola podnikania v Dolných Obdokovciach dostala 900-tisíc korún a Múzeum Maďarov na Slovensku na úpravu objektov v Sklabinej, Dolnej Strehovej a vlastnej galérie v Bratislave - 800-tisíc Sk.
Na podporu opravy kostola rímskotolíckej cirkvi vo farnosti Kráľovský Chlmec išlo 600-tisíc korún. Cirkvi dostali z lotérií napríklad aj na výstavbu novej Kaplnky sv. Valentína v Martovciach, opravu zvonov v Malých Semerovciach, oplotenie cintorína v obci Dolinka i na podporu výstavby nového kostola gréckokatolíckej cirkvi v Čiernej nad Tisou.
Súpis adresátov dotácií zahŕňa aj financie na obnovu alebo rekonštrukciu školských budov, parkov, vydávanie almanachov a knižných publikácií, poriadenie festivalov a umeleckých súťaží. Csemadok dostal v roku 2003 na svoj festival v Gombaseku a ďalšie aktivity 150 000 Sk.
Peniaze z lotérií boli zužitkované aj ako dotácie na sociálne a kultúrne potreby rómskej komunity. Zo sumy dosahujúcej takmer 35 miliónov korún získala najvyššiu podporu projekt terénnych sociálnych pracovníkov. Nižný Komárnik dostal na elektrifikáciu rómskej osady a zavedenie pitnej vody do nej 160 tisíc korún, obec Egreš na stavbu cesty a osvetlenia v osade 400 tisíc a obec Malá Domaša na cesty a kultúrny dom v osade jeden milión korún. Obec Môlča pri Banskej Bystrici zakúpila za určených 150-tisíc korún tri Unimobunky na núdzové bývanie v osade a obec Čičava na vodovodné prípojky k materskej a základnej škole 350-tisíc korún.
Svoju podporu získalo aj vydávanie kultúrno-spoločenských novín Romano nevo lil - 1,9-milióna korún, prevádzka viacerých sociálnych a kultúrnych centier i spracovanie rómskych rozprávok na CD a MG nosičoch. Rómska tlačová agentúra dostala dotáciu
Štátny rozpočet na rok 2003 rátal podľa dostupných dokumentov na riešenie situácie Rómov žijúcich v osadách aj ďalšou sumou vo výške presahujúcou 18 miliónov korún. Určené boli nielen na rekonštrukcie objektov, ale aj na zakúpenie Unimobuniek na bývanie - napríklad v obci Ľubica a Liptovská Teplička. Použité boli aj na výstavbu kotolne materskej školy v Rudňanoch, vodovodov a odtokových rigolov.
Na podporu externého štúdia sociálna práca a učiteľstvo pre 1. stupeň základných škôl v Lučenci bolo vyčlenených 500-tisíc korún, na štipendiá pre rómskych študentov stredných škôl 100-tisíc korún a vysokých škôl 450-tisíc korún.
pm rob