BRATISLAVA 18. júla (SITA) - Budúci veľvyslanec v Budapešti Juraj Migaš nevie po maďarsky. Strana maďarskej koalície je sklamaná. "Nie je to šťastné. Keby išlo o nejakú vzdialenú krajinu so zvláštnym jazykom, ale po maďarsky hovorí desať percent obyvateľov Slovenska," povedala pre SITA Edit Bauer. "Ak by som chcel robiť diplomata, mal by som ovládať jazyk," podporil budúcu europoslankyňu šéf poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos. SMK je však rada, že Slovensko bude mať po dvoch rokoch veľvyslanca v Maďarsku. Je mu ľúto, že jeho meno zverejnil prezident Ivan Gašparovič. "Podľa zvyklostí sa malo počkať, ako zareaguje hostiteľská krajina." Preto osobu nechcel komentovať. Dodal, že ministri za SMK vo vláde s ním súhlasili. Vicepremiér Pál Csáky verí, že bude dobrým veľvyslancom. "Jeho schválenie je dobrý signál pre naše vzťahy."
Migašovu nomináciu v stredu potvrdila vláda a následne prezident. MZV požiada Budapešť o agrément. Minister zahraničných vecí Eduard Kukan predpokladá, že odpoveď príde do troch týždňov, veľvyslanec by mohol začať pôsobiť v septembri. Šéfa diplomatickej misie hľadali dva roky keď posledný odišiel v septembri 2002. SR mala doteraz v Maďarsku prevažne osobnosti, nie kariérnych diplomatov. Po rozdelení Česko-Slovenska sa stal veľvyslancom terajší minister kultúry Rudolf Chmel, ktorý od roku 1990 zastupoval v Maďarsku ČSFR. Od mája 1993 do apríla 1994 mala SR v MR len chargé d´affaires Viliama Rotha. Potom nastúpila Eva Mitrová, v júli 1998 ju vystriedal Árpád Tarnóczy, ktorý tam bol do januára 1999. V júni toho istého roku nastúpil Štefan Markuš. V septembri 2002 musel odísť pre vek, keďže zákon o štátnej službe určuje hranicu 65 rokov.
Juraj Migaš je dnes šéfom sekcie bilaterálnych vzťahov MZV. Maturoval na gymnáziu vo svojom rodisku Prešove. Absolvoval Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov a v roku 1985 získal na Právnickej fakulte UK v Bratislave doktorát z medzinárodného práva. V roku 1997 bol na diplomatickom kurze na Westminsterskej univerzite v Londýne. Od roku 1981 pracuje na ministerstve zahraničných vecí. Bol na československom veľvyslanectve v Berlíne, po páde komunizmu vo Varšave a Štokholme, po vzniku SR bol opäť vo Varšave ako chargé d´affaires. V roku 1998 viedol misiu SR pri OBSE vo Viedni. Od roku 1999 do leta 2003 bol vedúcim Misie SR pri Európskych spoločenstvách v Bruseli. J. Migaš má 47 rokov, je ženatý, bezdetný. Je bratrancom bývalého šéfa parlamentu a SDĽ Jozefa Migaša.