BRATISLAVA 18. júla (SITA) - Na Slovensku opäť pokračuje projekt Zdravé pracoviská. Medzi dôležitými parametrami je okrem merania výšky cholesterolu a krvného tlaku aj pocit duševnej pohody. Projekt vychádza zo svetového programu CINDI pod názvom Zdravie 21. storočia. Jeho cieľom je, aby do roku 2020 všetky priemyselné a spoločenské odvetvia uznali a akceptovali svoju spoluzodpovednosť na zdravotnom stave obyvateľstva. Program sa uskutočňuje ako kardiovaskulárna prevencia v takmer tridsiatich krajinách sveta.
Zdravé pracoviská 2004 na Slovensku voľne nadväzujú na projekt spred troch rokov, kedy odborné tímy vyšetrili vyše 3 000 zamestnancov z rôznych odvetví. Výsledkom boli alarmujúce parametre cholesterolu a krvného tlaku, ale aj upozornenie odborníkov, že v našej spoločnosti narastá stres a úzkosť. Pozitívnym zistením bolo, že ľudia sú pripravení otvorene hovoriť aj o intímnych problémoch. „Dnešná situácia nás všetkých núti definitívne prevziať zodpovednosť za svoje zdravie“, uviedla na margo výsledkov Jana Jurkovičová z Lekárskej fakulty UK Bratislava. Ako podotkla, čím skôr si to ľudia uvedomia, tým lepšie to je pre nich samých.
Projekt sa uskutočňuje priamo v podnikoch, kde odborníci merajú biochemické parametre a zamestnanci vypĺňajú dotazník zahŕňajúci životný štýl a stravovanie, fajčenie, duševné zdravie, stres, kvalitu zraku, urologické problémy , pracovné prostredie a celkovú kvalita života. Následne po vyšetrení sa výsledky triedia a porovnávajú v rámci Slovenska. Odborným garantom projektu je Úrad verejného zdravotníctva SR, finančne ho podporuje farmaceutická spoločnosť Pfizer.