Gerlachov 24. novembra (TASR) - Riadenie holdingových spoločností, účtovné a daňové súvislosti podnikania v ekonomicky prepojených skupinách boli hlavnou témou IV. medzinárodnej konferencie, ktorá sa dnes skončila v hoteli Hubert v Gerlachove.
"Problematiku holdingových spoločností slovenská legislatíva upravuje iba v malom rozsahu. Čerpáme preto zo zahraničnej. Musíme odhadnúť trend vývoja na Slovensku s dôrazom na preberanie práva Európskej únie (EÚ), ktoré túto oblasť detailne upravuje," povedal pre TASR Daniel Krátky z usporiadateľskej poradenskej firmy. Poukázal na existenciu zahraničných reťazcov a nadnárodných spoločností, ktoré sa spájajú a koordinujú svoje aktivity. Získavajú silnejší vplyv na trhu aj v cenovej oblasti.
Aproximácia a preberanie práva EÚ na Slovensku prebieha, ale proces by mal byť pružnejší, aby sa domáce i zahraničné spoločnosti stihli prispôsobiť novým legislatívnym podmienkam. Ako príklad uviedol D. Krátky novelu Obchodného zákonníka, ktorá bola v parlamente schválená začiatkom októbra, ale doposiaľ nevyšla v Zbierke zákonov. Už od 1. januára, keď nadobúda účinnosť, z nej však vyplývajú pre podnikateľov aj dôsledky.
Na konferencii sa diskutovalo aj o tzv. praní špinavých peňazí. Daňoví audítori, poradcovia, bankári sú zo zákona povinní nahlasovať neobvyklé bankové operácie. Ako odznelo na konferencii, zo všetkých nahlásených prípadov na Slovensku iba osem percent súviselo s kriminálnou činnosťou, nešlo však o pranie špinavých peňazí. Za takúto činnosť nebol zatiaľ nikto odsúdený.
Švajčiarsky lektor Samuel Lohman hovoril o off shorových spoločnostiach. Podľa neho báť sa ich netreba. Slovenská legislatíva ich síce nepozná, ale keby nebolo možné zakladať pobočky a vyhýbať sa plateniu vysokých daní, zrejme by neexistovali ani také firmy ako Microsoft, Mc Donald, Siemens a ďalšie, ktoré získavajú v príslušných krajinách pri zakladaní pobočiek daňové prázdniny.