Liptovský Mikuláš 19. júla (TASR) - Zvýšený počet pacientov s hnačkovými ochoreniami zaznamenávajú v tomto období na Liptove. Príčinou je mikrób Campylobacter jejuni, nachádzajúci sa v ovčom syre.
Podľa vedúcej odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravia (RÚVZ) v Liptovskom Mikuláši Danice Maslenovej evidovali v júni 120 ochorení takzvanej kampylobakteriózy a v júli už zaznamenali 40 prípadov. "Ide o ochorenie prenosné zo zvierat na človeka. Prejavuje sa hnačkami, niekedy aj s krvou, silnými bolesťami brucha, vracaním a teplotu až do 40 stupňov Celzia. Zrenie syra a jeho následná pasterizácia zbavuje syr nebezpečných mikróbov. Čerstvý, nevyzretý syr, však býva pri chorom stáde veľmi často kontaminovaný kampylobakterom, preto je veľmi rizikovou požívatinou," skonštatovala Maslenová.
Napriek tomu, že veterinári zakázali predaj čerstvého ovčieho syra priamo na salašoch, podľa Maslenovej sa nedarí každoročne zabrániť veľkým počtom ochorení. Ľudia si aj napriek zákazu čerstvý ovčí syr nosia domov ako deputát a často ním hostia ďalších známych. "Bačovia a zamestnanci salašov, ktorí pravidelne konzumujú žinčicu a syr, majú už zmenené pH žalúdka. A tiež pozmenenú mikroflóru v črevách vplyvom pravidelnej konzumácie týchto ovčích produktov, preto oni sami neochorejú. Nech ale táto skutočnosť nie je dôkazom toho, že čerstvý syr zo salaša, kde nikto nie je chorý, je zdravotne bezchybný," dodala Maslenová.