Banská Bystrica 24. novembra (TASR) - Zvýšenie výkupnej ceny medu zo súčasných 45 na aspoň 70 korún za kilogram je jedným z rozhodujúcich činiteľov, ktorý môže zastaviť negatívny vývoj včelárstva na Slovensku. Pre jeho stabilizáciu a rozvoj treba zabezpečiť odbyt ostatných včelích produktov a znížiť nákupnú cenu cukru zo súčasných 22 na 15 až 16 korún za kilogram. Konštatovali to dnes v Banskej Bystrici predsedovia takmer 170 základných organizácií (ZO) Slovenského zväzu včelárstva (SZV), združujúcich vyše 17 tisíc členov.
Možnosti riešenia sú podľa tajomníka výkonného výboru SZV Mariána Kandrika v Národnom programe rozvoja chovu včiel na Slovensku, ktorý zadalo Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR vypracovať Ústavu včelárstva v Liptovskom Hrádku spolu so včelárskymi organizáciami a ďalšími odborníkmi. Realizovať by ho mali začať už v budúcom roku a potom každoročne vyhodnocovať a aktualizovať. Okrem toho včelári rátajú opäť so štátnou podporou podnikania v chove včiel. V roku 1999 a vlani predstavovala dotácia na jedno včelstvo 160 Sk, výšku tohtoročnej v súčasnosti upresňujú.
Včelári upozornili na zníženie počtu včelstiev na Slovensku z rekordných 480 tisíc v roku 1989 na súčasných asi 270 tisíc včelích rodín, čo znamená takmer 45-percentný úbytok ich stavov. Má ho na svedomí premnožený včelí klieštik, ale najmä rýchlejšie zvyšovanie výrobných nákladov pred výkupnou cenou medu. Súčasná priemerná cena za kilogram vykúpeného medu je približne v rovnakej výške ako v roku 1989, avšak cena cukru sa trojnásobne zvýšila. Tým sa včelárstvo stalo iba neatraktívnou záľubou zanietených chovateľov. So znížením počtu včelstiev sa znížila aj ročná produkcia medu z takmer 5800 na dnešných asi 3200 ton. To sa odrazilo aj v znížení jeho exportu o takmer polovicu. Slovensko ročne vyváža 1400 až 1600 ton medu, z toho do krajín EÚ vyše 700 ton. Najviac medu smeruje do Nemecka a Maďarska (po 600 ton), Česka (200 ton) a Talianska (150 ton). Svetová cena medu, ktorú určuje Nemecko, je približne 1,10 USD.
Podľa odporúčaní výskumníkov, dodal Kandrik, by však malo byť na Slovensku pre optimálnu rovnováhu z hľadiska opeľovania poľnohospodárskych a lesných kultúr aspoň 330 tisíc včelích rodín.