Bratislava 24. novembra (TASR) - Slovenská národná strana (SNS) bude namiesto neutrality presadzovať začlenenie Slovenska do európskeho bezpečnostného systému. Táto téza sa stala súčasťou Programu národnej obnovy, ktorý dnes prijali na 10. sneme delegáti SNS v Bratislave. Snem ďalej schválil čiastočnú novelu stanov strany a návrh nominačných kritérií pre kandidátov na budúcich poslancov parlamentu za SNS. Pokojnú atmosféru rokovania narušil iba konflikt delegáta Breznianskeho okresu, ktorého nechceli pustiť do budovy a menší konflikt s novinármi.
V súvislosti s novými programovými tézami na budúce štvorročné obdobie Malíková zdôraznila, že národniari sú aj naďalej proti vstupu SR do NATO. "Po globálnom oteplení vzťahov medzi Ruskom a USA" a celkovej zmene situácie vo svete však musí mať Slovensko podľa nej samostatný bezpečnostný systém, ktorý podľa poslanca NR SR za SNS Jozefa Prokeša presadzuje napríklad aj Francúzsko.
V novelizovaných stanovách strany sa mení mechanizmus zvolávania orgánov nižších štruktúr. Druhou novinkou je vyňatie rozhodnutia o pozastavení členstva v strane z disciplinárnych trestov. O pozastavení členstva teda budú v budúcnosti rozhodovať miestne organizácie SNS.
O kandidátoch SNS v budúcich parlamentných voľbách rozhodne nominačný snem na jar budúceho roku. Podľa dnes schválených nominačných kritérií musia byť budúci poslanci za SNS morálne bezúhonní a ich profesionálny záber má byť čo najširší. SNS sa chce podľa slov poslanca NR SR Jozefa Prokeša vyhnúť tomu, aby ich osobné ambície neprevýšili stranícke záujmy "tak, ako to bolo v niektorých prípadoch doteraz".
V príhovore k delegátom Malíková zdôraznila, že SNS je po "očistnom procese", počas ktorého odišla časť jej členov, najkonsolidovanejšou stranou na Slovensku. Vyhlásila, že SNS mala vždy podnetné a často revolučné myšlienky, ktoré sa však nedarilo presadiť práve kvôli "politike niektorých jednotlivcov". Ich "vulgárne a neogabané" vystúpenia robili podľa šéfky národniarov na politickú objednávku.
Malíková ďalej informovala, že SNS prijali do Aliancie európskych národov Európskeho parlamentu (EP). Stala sa tak piatou slovenskou politickou stranou, ktorá bude mať pravdepodobne už od začiatku budúceho roku v EP svoje zastúpenie. V mene partnerskej talianskej strany Alianza Nazionale prišiel pozdraviť delegátov snemu Marco Sacchera. Z domácej politickej reprezentácie prijal pozvanie na snem ako hosť jedine predseda Smeru Robert Fico, pozvaní zástupcovia z KDH sa ospravedlnili, HZDS na pozvanie neodpovedalo.
Rokovanie jubilejného snemu národniarov narušil len spomínané menšie nedorozumenie, keď do rokovacej miestnosti nechceli pustiť predsedu breznianskej okresnej organizácie. Dôvodom mala byť neplatnosť delegačného lístka. Vyše 450 delegátov mu však hlasovaním schválilo účasť na sneme. Do konfliktu s niektorými novinármi sa dostal ústredný tajomník národniarov Marián Lukáč. Šéfka národniarov sa za incidenty na tlačovej besede ospravedlnila.