BRATISLAVA 20. júla (SITA) - Nedávne schválenie zákona o zriadení Akadémie ozbrojených síl prináša systémové zmeny vo vojenskom školstve, aké sa doposiaľ neudiala v žiadnej z nových členských krajín Severoatlantickej aliancie po roku 1989. "Reforma celého systému vojenského školstva je mimoriadne dôležitá na vytvorenie predpokladov reformy celých Ozbrojených síl a je nevyhnutnou podmienkou ich profesionalizácie," zdôraznil dnes na tlačovej besede generálny riaditeľ sekcie vojenského vzdelávania MO SR plk. Peter Švec.
Hlavným poslaním Akadémie ozbrojených síl bude poskytovať vysokoškolské vzdelanie v rámci akreditovaných civilných študijných programov uchádzačom o profesionálnu službu. Vojenské odborné vzdelávanie a výcvik na získanie požadovanej vojenskej odbornosti sa bude poskytovať až po ukončení civilného vysokoškolského štúdia na vojenskej vysokej škole.
Normou, ktorú prijal parlament koncom júna, tiež vznikne Národná akadémia obrany ako vzdelávacie a výcvikové centrum, kde budú organizovať pre vojakov kariérne a iné kurzy. Napriek tomu, že nemá vysokoškolský charakter, pre rezort a najmä pre rozvoj kvalifikovaných a špičkových dôstojníckych kádrov je neporovnateľne dôležitejšia ako poskytovanie vysokoškolského vzdelávanie v organizácii zriadenej Ministerstvom obrany, zdôraznil Švec.
Zlúčenie Vojenskej leteckej akadémie generála Milana Rastislava Štefánika v Košiciach s Technickou univerzitou v Košiciach je ďalším krokom reformy vojenského školstva. Tento krok bol konzultovaný a odobrený rezortom školstva, dodal Švec. V súvislosti s výcvikom pilotov Švec poznamenal, že ten nie je a nemôže byť vysokoškolským študijným odborom. Výcvik bude prebiehať novým spôsobom tak, ako je to vo väčšine krajín sveta. Výcvik pilota tretej triedy podľa súčasných pravidiel trvá šesť rokov. "Podľa nového systému budem mať za dva a pol roka presne rovnakého pilota tretej triedy a za ďalší rok môžem mať plnohodnotného pilota," povedal s tým, že v dnešnom systéme to trvá deväť rokov.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.