Bratislava 20. júla (TASR) - Obecné rozpočty, ktoré sa mali po zavedení fiškálnej decentralizácii zásadne zvýšiť, zostanú podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) nezmenené a niektoré sa dokonca znížia.
"Ak v minulom roku boli rozpočty obcí približne vo výške 69 miliárd korún, v budúcom roku sa ich objem nezmení a zostane na rovnakej úrovni," uviedol dnes na stretnutí s novinármi predseda ZMOS Michal Sýkora. Podľa jeho slov sa nepodarilo naplniť ani ideu, že tretina daní by mala patriť obciam, tretina regiónom a zvyšok štátu. "Podiel obcí na daniach sa zvýši zo súčasných 9,3 percenta na 12 percent v roku 2005," dodal na margo podielu obcí na daniach.
Sýkora sa obáva, že fiškálna decentralizácia bude mať negatívny dopad na rozpočet mnohých miest a obcí. Podľa súčasných prepočtov ZMOS, ktorý porovnáva objem finančných prostriedkov na originálne kompetencie v roku 2004 a 2005, sa fiškálna decentralizácia negatívne dotkne napríklad Bratislavy, Košíc, Dolného Kubína či menších obcí do 1000 až 2000 obyvateľov. Naopak, zlepšenie by mohli zaznamenať napríklad Topoľčany, Trnava či Trstená.
Pomôcť rozpočtom obcí by mohla podľa Sýkorových slov aj úprava základne v školstve minimálne o 1,1 miliardy korún. Celkovo žiadajú navýšiť východiskovú základňu pre rok 2005 o tri miliardy korún. "Nebudeme však podporovať takú fiškálnu decentralizáciu, ktorá zníži rozpočet väčšiny obcí," dodal.
Sýkora tiež upozornil, že daňová reforma zníži aj vlastné daňové príjmy obcí a nezvýši sa ani podiel miestnych daní na celkových príjmoch obcí. "Ak vlastné daňové príjmy obcí boli v roku 2004 necelých 18 miliárd korún, po fiškálnej decentralizácii v roku 2005 to bude 7,5 miliardy korún," poznamenal v súvislosti s vývojom vlastných daňových príjmoch obcí. Za hlavnú príčinu tohto javu považuje to, že daň z príjmov fyzických osôb, ktorá nahradí súčasné tri podielové dane, nebude mať podobu vlastného daňového príjmu.