Trenčín 20. júla (TASR) - Obyvateľov Trenčína čaká v nasledujúcich týždňoch kampaň o modernizácii železničnej trate v centre mesta. Proti zámeru, ktorý by znamenal napríklad zbúranie plavárne a dvoch desiatok rodinných domov, podpísalo vlani petíciu vyše 10 tisíc ľudí. Pripravovanú kampaň iniciovala súkromná firma Reming Consult, ktorá je generálnym projektantom pre štátne Železnice SR.
Firma odmieta zverejniť, koľko peňazí do kampane investuje. "To sú veci, ktoré sú naše veci, a nie aby som vám o tom rozprával," zareagoval predseda predstavenstva Reming Consult Slavomír Podmanický. Hoci je modernizácia železnice zákazkou od štátu, podľa Podmanického na kampaň nebudú použité verejné financie. "Nie som ochotný rozprávať, ako my nakladáme s našimi prostriedkami," dodal. Firma vydala vyhlásenie, že ide o informačnú kampaň, ktorou chcú v nasledujúcich týždňoch obyvateľov Trenčína informovať o navrhovaných možnostiach modernizácie železnice.
Reming Consult získal zákazku na úseku Nové Mesto nad Váhom - Púchov v roku 2001 v rokovacom konaní bez zverejnenia. Cena projektovej dokumentácie na vydanie územného rozhodnutia, ktorú Železnice SR zaplatili, je 38 miliónov korún. Hovorkyňa Železníc SR Nela Blašková tvrdí, že kampaň je záležitosťou projektantskej firmy, ktorá ju robí z vlastnej iniciatívy. "My sme nedávali žiadnu zákazku na reklamnú alebo informačnú kampaň. Nič sme neschvaľovali, kampaň nefinancujeme," povedala.
Reming Consult si na kampaň najal reklamnú agentúru Verrity. Jej zástupca Martin Marek rovnako nebol ochotný hovoriť o obsahu a financovaní kampane. "Ďakujem vám veľmi pekne," zareagoval na otázky a zložil telefón.
V rámci kampane podľa oficiálneho stanoviska Reming Consultu bude k dispozícii internetová stránka, videoprezentácie a širší informačný materiál. Objavil sa však už aj celostránkový farebný inzerát v novinách. Letáky vytlačené na kriedovom papieri rozdávali na hudobnom festivale Pohoda a občania ich dostali aj do schránok.
Modernizácia železnice narazila v Trenčíne na silný odpor, pretože podľa variantu 1 by okrem demolácie objektov predelila trať mesto na dve časti. Nákladné vlaky by popod Trenčiansky hrad premávali rýchlosťou 140 kilometrov za hodinu. Niektorí poslanci požadujú, aby o trati rozhodli občania v referende. Ešte počas leta by sa modernizáciou trate malo zaoberať mimoriadne mestské zastupiteľstvo. Železnice podľa Blaškovej jednoznačne odmietajú variant, podľa ktorého by železničná trať bola presunutá mimo mesta.
Modernizácia železničnej trate v Trenčíne je súčasťou modernizácie V. eurokoridoru prechádzajúceho cez územie SR. Slovenská vetva je dlhá 536 kilometrov.