Bratislava 8. marca (TASR) - Až 99 percent detí sa na Slovensku a v Čechách rodí so zdravými nohami, avšak s pribúdajúcim vekom, keď nastúpia do školy, až 30 percent z nich má už potvrdené deformácie nôh. Neskôr 96 až 98 percent všetkých deformácií na nohách detí a dospievajúcej mládeže spôsobia zdravotne nevhodné topánky, kým ani nie jedno percento rôzne zranenia a úrazy nôh detí. Každé poškodenie nôh v detstve sa zvyčajne v úplnom rozsahu prejaví až za 30 až 40 rokov.
Uvádza to minuloročný antropometrický a zdravotný výskum českých a slovenských obuvníkov a lekárov zhodnotený Univerzitou Tomáša Baťu v Zlíne, ktorí vyšetrili deti a mládež vo veku 2 až 15 rokov. Ako dnes uviedol zodpovedný riešiteľ tejto úlohy Petr Hlaváček v rámci medzinárodného kontraktakčného veľtrhu obuvi a koženého tovaru (7.-9. marca 2001) Intershoe v Bratislave, z dospelých vo veku približne 50 rokov až polovica žien a 40 percent mužov trpí na deformáciu dolných končatín po nosení tesných, konštrukčne zlých a málo vzdušných topánok.
Ako ďalej povedal na margo výskumu, výsledky merania nôh slúžia obuvníckemu priemyslu pri štandardizácii veľkosti obuvníckych kopýt a pri úpravách dĺžky a šírky sortimentu detskej obuvi s cieľom, aby obuv deťom čo najlepšie "sadla" a umožnila ich zdravý vývoj a rast.
Prieskum v slovenských mestách Bardejov, Banská Bystrica a Bratislava na vzorke 900 chlapcov a 814 dievčat ukázal, že mnohé deti a mládež nosia obuv zo syntetických materiálov, z hľadiska výroby nevyhovujúcej konštrukcie a navyše bez platnej certifikácie vydanej skúšobným úradom. Z prieskumu sa dá vyčítať, že rodičia nesprávne obúvajú svoje deti, ale ani učitelia a lekári nevenujú dostatočnú pozornosť tomu, čo nosia už deti v materských škôlkach na nohách. Na trhu chýba aj zdravotne vhodná obuv a vo všeobecnosti obuv kvalitná a cenovo dostupná vzhľadom na rôzne príjmové skupiny občanov.
Výskum potvrdil, že slovenské deti a mládež nosením zdravotne nevyhovujúcej obuvi majú väčšie percento chorôb ako ich českí vrstovníci.