Predstavuje to asi 18-percentnú úspešnosť, ktorá je o 8 až 9 percent vyššia ako celoeurópsky priemer. Tri ústavy akadémie zabezpečujú koordináciu projektov, a to Fyzikálny ústav SAV v Bratislave, Ústav materiálového výskumu SAV v Košiciach a Ústav zoológie SAV v Bratislave.
Najviac úspešných projektov s účasťou SAV bolo v tematických podprogramoch - Nanotechnológie, polyfunkčné materiály a nové výrobné postupy a Trvalo udržateľný rozvoj, globálne zmeny a ekosystémy. K pracoviskám SAV, ktoré sa podieľajú na projektoch 6.RP EÚ patrí Ústav materiálov a mechaniky strojov, Virologický ústav SAV, Ústav informatiky, Elektrotechnický ústav SAV, Ústav krajinnej ekológie, Ústav slovenskej a svetovej ekonomiky a ďalšie. Napríklad, Virologický ústav SAV sa zúčastňuje v rámci 6.RP EÚ na vývoji nových protinádorových terapeutických metód, Ústav materiálov a mechaniky strojov sa zameriava na výrobu intermetalických materiálov v spojitosti s ich kryštalizáciou na Zemi a v kozme.
Medzi ciele 6. RP EÚ patrí vytvoriť európsky výskumný priestor, posilňovať jeho konkurencieschopnosť, súťažiť v oblasti vedy a výskumu s USA či Japonskom, podporovať lepšiu spoluprácu univerzít, výskumných centier a priemyslu. Začali ho realizovať v roku 2003 a potrvá 5-6 rokov. Pre plnenie cieľov 6.RP EÚ vyčlenili 17,5 miliardy eur, v prevažnej miere z členských príspevkov zúčastnených krajín. Slovensko prispieva do tohto programu každoročne sumou asi 500 miliónov korún.
V porovnaní s predchádzajúcim RP EÚ je terajší 6.rámcový program EÚ orientovaný na väčšie aglomerácie, veľké integrované projekty a siete excelentnosti, pričom obsah týchto projektov je náročnejší.