BRATISLAVA 21. júla (SITA) - Na Slovensku je zaregistrovaných osemnásť používateľov genetických technológií (GT) a geneticky modifikovaných organizmov (GMO) v 215 zariadeniach. Agentúru SITA o tom informoval Michal Štefánek zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP), ktorá tak reaguje na búrlivú diskusiu o používaní GMO na Slovensku po vstupe do Európskej únie (EÚ). Environmentalisti odmietajú používanie GMO, pretože majú podľa nich nežiaduci vplyv na zdravie človeka, môžu napríklad vyvolať odolnosť voči antibiotikám alebo vyvolať alergie. SIŽP však upozorňuje, že ochranu pred zneužitím GT a GMO u nás zabezpečuje zákon, ktorý dovoľuje používať tieto technológie iba zaregistrovaným zariadeniam.
Jeho novela, ktorá je momentálne v medzirezortnom pripomienkovaní, počíta s minimálnou pokutou až milión korún nezaregistrovaným používateľom. "Normy na Slovensku patria medzi najprísnejšie na svete," zdôraznila hlavná inšpektorka Útvaru inšpekcie biologickej bezpečnosti SIŽP Tatiana Horecká.
Podľa zákona je na Slovensku možné používať GT a GMO dvoma spôsobmi. V uzavretých priestoroch s použitím ochranných opatrení, napríklad v laboratóriách a skleníkoch, alebo tzv. zámerným uvoľňovaním GMO bez použitia ochranných opatrení, teda buď výsevom, výsadbou, hospodárskym chovom a vypustením do voľnej prírody alebo uvádzaním výrobkov obsahujúcich GMO na trh. Pred použitím GT alebo GMO musí používateľ požiadať o súhlas ministerstvo životného prostredia (MŽP). Z 18-tich zaregistrovaných používateľov sú sedemnásti používateľmi v uzavretých priestoroch. Jediný, kto doteraz použil GMO zámerným uvoľňovaním - uvedením na trh - je podľa SIŽP firma Monsanto Slovakia, s.r.o., ktorá dostala v júni minulého roka súhlas na dovoz a uvedenie na trh zrna rezistentnej kukurice MON 810 YieldGard na krmovinárske, potravinárske a technické účely. Teda nie na pestovanie vo voľnej prírode, informuje SIŽP.
SIŽP zároveň priebežne kontroluje jednotlivé zariadenia, ktoré majú povolenia. V súčasnosti inšpektori spolu s Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym odoberajú vzorky z pokusných polí na východnom Slovensku. Ako uviedol Štefánek, overuje sa, či sa na týchto poliach nepestujú rastliny s nepovolene pozmenenou genetickou informáciou. "Sú to historicky prvé kontroly v teréne na Slovensku, ktorých výsledky budú známe neskoršie," tvrdí Štefánek.