Banská Bystrica 22. júla (TASR) - Približne 3,3 milióna korún zaplatí Biotika, a. s., Slovenská Ľupča rybárom za škodu, ktorú utrpeli vlani v júli pri rozsiahlej ekologickej havárii na rieke Hron. Za jej vinníka označila havarijná komisia práve tento farmaceutický podnik.
Predseda banskobystrickej mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) Ivan Rojko dnes TASR informoval, že na náhrade škody sa zainteresované strany dohodli mimosúdnym vyrovnaním. Znalci vyčíslili škodu, ktorú rybárom spôsobila Biotika, a. s., na asi 6,5 milióna korún. Firma ju odmietla zaplatiť s tým, že haváriu nespôsobila. Banskobystrická organizácia SRZ sa preto obrátila na súd. Skôr, ako určil prvý termín pojednávanie, Biotika svoj postoj prehodnotila a ponúkla rybárom dohodu na mimosúdne vyrovnanie.
"Je to síce len 50 percent z vyčíslenej škody, ale súd by bol veľmi zdĺhavý. Podobný spor s Biotikou o náhradu škody trval predtým totiž približne dva roky. Nie je zaručené, že aj keby sme súd vyhrali, bola by Biotika schopná pokutu zaplatiť. Preto sme radšej pristúpili na nižšiu sumu," povedal Ivan Rojko.
Dodal, že s podnikom sa dohodli na splátkovom kalendári. Posledné peniaze od Biotiky by rybári mali dostať v januári budúceho roku. Celú sumu použijú na zarybnenie Hrona. Už vlani do neho zakúpili násady rýb za asi pol milióna korún. Približne toľko plánovali vyčleniť na nákup rýb aj v tomto roku. Ak však dostanú peniaze od Biotiky, bude to určite viac. Na jar do Hrona vypustili násady pstruha potočného a lipňa. Na jeseň jeseň okrem týchto druhov nasadia i podustvy.
Odborníci konštatovali, že ekologickú haváriu na Hrone vlani 18. júla spôsobila Biotika, a. s.. Tým, že v inkriminovanom čase vypúšťala do rieky namiesto priemerného množstva 44 litrov za sekundu až vyše 80 litrov odpadových vôd. Po ich zmiešaní sa s vodou Hrona, v ktorom bol navyše veľmi nízky prietok a vysoká teplota, vznikol v rieke toxický amoniak a ten ryby usmrtil. Na asi desaťkilometrovom úseku rieky Hron od Slovenskej Ľupče až po Vlkanovú uhynuli takmer dve tony rýb.
Odbor inšpekcie ochrany vôd banskobystrického Inšpektorátu životného prostredia (IŽP) za to uložil farmaceutickej firme Biotika, a. s., pokutu 2,5 milióna korún. Podnik sa v zákonnej lehote voči tejto sankcii odvolal. Ústredie Slovenskej inšpekcie životného prostredia ju však potvrdilo a podľa zákona o správnom poriadku sa voči jeho verdiktu už Biotika, a. s., odvolať nemohla. Podľa informácie z IŽP Biotika pokutu do konca júna nezaplatila.
mb rob