Bratislava 23. júna (TASR) - Francúzsky PSA Peugeot-Citröen prijal zverejnenie svojej investičnej zmluvy s vládou SR oveľa pokojnejšie ako juhokórejský Hyundai/Kia, ktorý údajne upozornil aj na riziká možného odstúpenia od projektu novej automobilky pri Žiline. Závod PSA pri Trnave je stále jasnou záležitosťou.
"Celú situáciu považujeme za vnútornú záležitosť Slovenskej republiky. Plne rešpektujeme rozhodnutie vlády SR, aj keď sme našim partnerom tlmočili postoj, že nás zverejnenie investičnej zmluvy prekvapilo," reagovali dnes pre TASR predstavitelia PSA. Na ich zámeroch dobudovať pri Trnave automobilku s celkovými nákladmi asi 700 miliónov EUR sa pritom nič nemení. Zverejňovanie zmlúv tak, ako k tomu došlo na Slovensku, však podľa PSA vo svete nie je bežnou záležitosťou a ich automobilka sa s tým stretla po prvýkrát.
"Zmluvy, ktoré sme doteraz podpísali s vládami iných krajín, obsahujú klauzulu o dôvernosti informácií a zmluvne sa zaviazali dodržiavať dôvernosť zmlúv. Je to vôbec prvý prípad, kedy čelíme zverejneniu investičnej zmluvy," informuje PSA. V susednej Českej republike, kde podpísali dohodu o výstavbe spoločného závodu s Toyotou, je dôvernosť zmluvy rešpektovaná a PSA nebol nikdy zaväzovaný k jej zverejneniu.
Vláda SR o zverejnení zmlúv s oboma koncernami rozhodla minulý týždeň. Juhokórejský Hyundai/Kia však prinútil vládu, aby pred verejnosťou zmluvy tento týždeň opäť utajila. Vláda totiž stiahla zmluvu z voľne dostupnej internetovej stránky Ministerstva hospodárstva SR a v záujme rovnakého prístupu k obom firmám bola stiahnutá aj zmluva s PSA.
V platnosti tak naďalej zostáva iba to, že celú zmluvu, okrem vecí chránených obchodným tajomstvom, majú možnosť dostať iba poslanci Národnej rady SR. Z parlamentu ju ale aj tak môže na požiadanie dostať ktorýkoľvek občan, a tak zo strany vlády ide už len o kozmetické zohľadnenie výhrad investora. Aj na samotnom úrade vlády totiž platí, že v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám je možné o vydanie zmlúv požiadať.
Reakcia Hyundai, ktorý zaslal protestné listy voči zverejneniu tak predsedovi parlamentu, ako aj predsedovi vlády a ministrovi hospodárstva, mala byť pritom podľa generálneho manažéra žilinského investičného projektu Stanislava Vinca dosť vážna a kórejskí zástupcovia už hovoria aj o možnom odchode zo Slovenska.
Juhokórejskej firme sa nepáči, ako o nich informujú médiá a ani spory okolo zverejnenia medzi ministrami. Médiá po prečítaní zmlúv už napríklad informovali, že záväzky Hyundai/Kia voči Slovensku sú veľmi voľne postavené, zatiaľ čo francúzskemu PSA jeho investičná zmluva ukladá oveľa pevnejšie povinnosti.
Vinc pritom hovorí, že široké zverejňovanie zmlúv s Hyundai/Kia aj s francúzskym PSA bolo z obchodného hľadiska veľkou chybou. "Rokujeme aj s inými investormi a teraz všetci môžu žiadať obdobné podmienky. Dobrý návod na to teraz jasne videli," hovorí Vinc.
PSA na rozdiel od Hyundai/Kia pritom svoju zmluvu ako celok utajovať nechcel. Francúzskemu koncernu išlo len o to, aby sa verejnosť nedostala k technologickým detailom. Hyundai/Kia bol ochotný zverejniť iba tie časti, ktoré pojednávajú o výške vládnych investičných stimulov.