BRATISLAVA 24. júla (SITA) - Ak majú občania Slovenska deti narodené v cudzine a chcú s nimi prísť na Slovensko a potom vycestovať späť do cudziny, najjednoduchšie je vybaviť pre dieťa cestovný doklad krajiny, ktorej je dieťa občanom. Ako agentúru SITA informovala Marta Bujňáková z tlačového oddelenia Prezídia Policajného zboru (PPZ), cestovným dokladom sa totiž preukazuje štátna príslušnosť cestujúceho.
Ak chce mať slovenská občianka svoje dieťa narodené v zahraničí zapísané vo svojom cestovnom doklade, musí mať dieťa slovenské štátne občianstvo. Pri vybavovaní jej v tom pomôže slovenský zastupiteľský úrad v danej krajine. Zvyčajne sa predkladá cudzí rodný list dieťaťa na osobitnej matrike v Bratislave, ktorá po zvolení slovenského občianstva vydá dieťaťu slovenský rodný list, uviedla Bujňáková. Na jeho základe možno dieťa zapísať do cestovného dokladu slovenskej matky.
Pokiaľ dieťa nemá svoj cestovný doklad a matka ho nemá zapísané vo svojom cestovnom doklade, nesmie s ním prekročiť naše hranice.
Aj keď je Slovensko členom Európskej únie (EÚ), polícia upozorňuje, že cez hranice štátov EÚ nie je možné prechádzať bez zastavenia a bez kontroly. Ako informovala Bujňáková, od 1. mája sa na hraničných priechodoch, okrem priechodu s Ukrajinou, vykonáva len kontrola pasov alebo preukazov totožnosti. Deti do 15 rokov môžu prechádzať cez hranice len so svojím platným cestovným pasom alebo ich rodičia musia mať so sebou platný cestovný pas, v ktorom majú deti zapísané. Deti od 15 rokov si môžu vybaviť svoj občiansky preukaz a cestovať s ním po štátoch Európskej únie a celého Európskeho hospodárskeho priestoru.