Bratislava 24. júla (TASR) - Každý šiesty až siedmy gej, lesba alebo bisexuálne orientovaná žena či muž na Slovensku boli kvôli sexuálnej orientácii obeťou minimálne jedného násilného fyzického útoku. U 42 percent napadnutých išlo o opakované fyzické útoky.
Vyplýva to z ostatného výskumu diskriminácie na základe sexuálnej orientácie na Slovensku, ktorý uskutočnili hnutie za rovnoprávnosť homosexuálnych občanov v SR Ganymedes a združenie lesbických a bisexuálnych žien Altera. Na prieskume, ktorý prebiehal dotazníkovou formou, sa zúčastnilo 251 respondentov.
Takmer každý druhý gej, lesba alebo bisexuál uviedli, že boli obeťou obťažovania ako sú slovné znevažovanie, hrubá bezohľadnosť, vyhrážanie sa, vydieranie či nenávistné listy. Obťažovaniu v zamestnaní muselo čeliť 26 percent respondentov. Skúsenosť s diskrimináciou v baroch, kluboch a reštauráciách uviedlo 30 percent opýtaných. Diskrimináciou pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti zažilo päť percent účastníkov prieskumu.
Približne tri percentná oslovených uviedli, že im bolo odmietnuté pracovné miesto z dôvodu sexuálnej orientácie. Postup alebo povýšenie z dôvodu sexuálnej orientácie boli odoprené štyrom percentám opýtaných. Sexuálnu orientáciu v zamestnaní skrýva viac ako polovica účastníkov prieskumu.
Trestnosť homosexuálneho styku bola na Slovensku zrušená v roku 1961, uvádza sa v publikácii Správa o diskriminácii lesbických žien, gejov, bisexuálov a bisexuálok na Slovensku. Zachoval sa však paragraf, ktorý kriminalizoval homosexuálny styk s osobou mladšou ako 18 rokov, pričom u heterosexuálov bola táto hranica 15 rokov. K zrovnoprávneniu oboch vekových hraníc došlo v roku 1990. Problematiku prípadnej diskriminácie štvorpercentnej menšiny však definitívne rieši až tzv. antidiskriminačný zákon, ktorý zakazuje všetky formy diskriminácie, vrátane sexuálnej orientácie. Slovenský parlament ho prijal po búrlivej diskusii 20. mája tohto roku.