Bratislava 25. júla (TASR) - Jediným liekom na skvalitnenie práce slovenského parlamentu, ktorú komplikuje narastajúci počet nezávislých poslancov, je podľa lídra Smeru Roberta Fica zmena volebného systému alebo zavedenie tzv. imperatívneho mandátu.
Aj keď nový volebný zákon prijatý parlamentom v tomto roku nadobudne platnosť až 1. októbra, Smer chce ešte do konca roka predložiť návrh nového zákona, ktorý by zmenil súčasný proporcionálny volebný systém na kombinovaný. Ak sa ho nepodarí presadiť, Fico nevylučuje, že otvorí otázku imperatívneho mandátu, ktorý by užšie pripútal zákonodarcov k ich materským stranám.
V súčasnosti platnému proporcionálnemu volebnému systému, ktorý zachovali poslanci aj v novom volebnom zákone, Fico vyčíta to, že poslanci sa dostávajú do parlamentu prostredníctvom politických strán. Len v tomto volebnom období sa už však v 22 prípadoch stalo, že poslanec opustil poslanecký klub strany, vďaka ktorej sa dostal do parlamentu a podľa Fica sa nedá vylúčiť, že do konca volebného obdobia ich bude ešte viac ako v závere minulého volebného obdobia (okolo 30). "Nemám na mysli nič konkrétne, ale politický systém je tak nastavený, že cez korupciu, cez kupovanie je možné tak vyťahovať poslancov z poslaneckých klubov a destabilizovať politickú scénu," zdôraznil Fico. Práve od podpory nezávislých poslancov pritom často závisí priechodnosť kľúčových zákonov.
Vo Ficom navrhovanom zmiešanom volebnom systéme by bola polovica poslancov volená proporcionálne, teda na základe výsledkov, ktoré dosiahnu politické strany, druhá väčšinovým systémom, kde voliči volia konkrétnych kandidátov. Práve takto zvolených zákonodarcov môžu podľa neho voliči efektívnejšie kontrolovať.
Smer predloží podľa Fica tento návrh do konca tohto roka, avšak iba pod podmienkou, že preň získa dostatočnú podporu poslancov. Podpora takéhoto zákona je však otázna, keďže za zákon zachovávajúci proporcionálny volebný systém hlasovali v marci všetky koaličné kluby, niektorí nezávislí poslanci a šiesti komunisti.
Ak strana Smer nenájde dostatočnú podporu pre nový volebný systém, bude sa usilovať zaviesť do proporcionálneho volebného systému tzv. imperatívny mandát. Poslanec, ktorý by sa v priebehu volebného obdobia rozhodol opustiť poslanecký klub strany, na kandidátke ktorej figuroval vo voľbách, príde na základe tohto inštitútu aj o poslanecký mandát. Fico pripúšťa, že imperatívny mandát "nie je veľmi typický pre Európu", myslí si však, že by priniesol viac disciplíny a stability do slovenského zákonodarného zboru. "Imperatívny mandát fungoval aj za 1. Československej republiky a fungoval veľmi dobre a veľmi zaujímavo," tvrdí. Kritikom, ktorí poukazujú na protiústavnosť odkazuje, že neexistuje relevantné rozhodnutie Ústavného súdu SR, podľa ktorého je imperatívny mandát protiústavný.