Pre agentúru SITA to dnes uviedla poslankyňa EP zo socialistickej frakcie Monika Beňová. "Tento výbor bol zriadený preto, aby zabezpečoval rovnosť príležitostí, aby sa v ňom diskutovalo o registrovaných partnerstvách, aby na pôdu EP vnášal aj témy, ktoré sú témami modernej spoločnosti. Vychádzajúc z ideológie KDH (za ktoré bola Záborská do EP zvolená), toto pre ňu budú nesmierne problematické témy," povedala Beňová.
Vo Výbore pre práva žien a rovnosť príležitostí podľa Beňovej spravidla zasadajú poslankyne a poslanci, "ktorí sa tejto problematike veľmi hlboko venujú a chcú, aby súčasná spoločnosť bola modernou spoločnosťou so všetkým, čo k tomu patrí, aj s témami, ktoré sú pre predstaviteľov KDH absolútne nepredstaviteľné".
Záborskú by však mohlo podľa Beňovej jej pôsobenie na čele výboru zmeniť. "Možno sa podarí zmeniť v tomto smere myslenie pani Záborskej a možno aj ona začne vidieť spoločnosť modernejšie a bez tých radikálnych konzervatívnych prvkov. A možno potom presvedčí aj svojich kolegov v KDH, že spoločnosť sa vyvíja, a že tieto témy k tomu patria a nemá zmysel sa tváriť, že neexistujú," dodala Beňová.
Záborská, poslankyňa Európskej ľudovej strany - európskych demokratov (EPP-ED), bola za predsedníčku výboru zvolená v tajnej voľbe. Za jej zvolenie hlasovalo pätnásť členov výboru, proti štyria a traja sa zdržali. Poslanci socialistickej frakcie sa na hlasovaní nezúčastnili. Tlačový poradca EPP-ED Attila Agárdi pre SITA v tejto súvislosti uviedol, že socialisti tým porušili predchádzajúcu dohodu s EPP-ED.
Beňová si to však nemyslí: "Pre moje kolegyne a kolegov zrejme pani Záborská ako osoba nebola akceptovateľná. Ale práve preto, že chceli dodržať technickú dohodu medzi EPP a socialistami, sa na hlasovaní nezúčastnili. Vytvorili tak priestor na to, aby do tejto funkcie bola zvolená."