Výsledky prieskumu, ktorý urobili vlani na vzorke 100 pacientov, ukázali, že pacienti doplácali len na kardiologické lieky priemerne vyše 550 korún mesačne, konštatoval pre TASR primár oddelenia neinvazívnej kardiovaskulárnej diagnostiky FNsP Ružinov Gabriel Kamenský.
Od novembra podľa neho došlo k významnému posunu najmä v oblasti liečby kardiovaskulárnych ochorení. "V súčasnosti, aj keď sú určité doplatky, vieme slušne liečiť pacienta bez toho, aby pacienti platili tak veľa ako predtým," povedal.
Priznal, že lekárom robí problém častá kategorizácia. Stáva sa, že špecialista nastaví chorého na nejaký liek a pacienta objedná na kontrolu po troch mesiacoch, prípadne po polroku. Medzitým bola dvakrát kategorizácia liekov a odporučené liečivo zdraželo. Prax podľa Kamenského ukázala, že 50 percent pacientov zostalo pri odporučenom lieku napriek jeho zdraženiu. Druhá polovica pacientov požiadala o zmenu lieku, a to buď praktického, alebo odborného lekára. Ak je pre pacienta liek naozaj finančne neúnosný, Kamenský radí navštíviť špecialistu, ktorý by mal zvážiť ďalší výber lieku, aby nedošlo k ujme na zdraví.
Spektrum liekov, ktoré majú lekári pre kardiologických pacientov, je podľa Kamenského veľmi dobré.