BRATISLAVA 28. júla (SITA) - Strana Smer kritizuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) za to, že odmieta predložiť analýzu dopadu zákona o náhradnom výživnom na štátny rozpočet v roku 2005, hoci ÚPSVR v utorok niektoré údaje z tejto analýzy zverejnilo v médiách. Podľa analýzy ústredia práce si totiž zákon v roku 2005 vyžiada zo štátneho rozpočtu 138,2 mil. Sk, čo je o 117,2 mil. Sk viac, ako predpokladá autor zákona poslanec Národnej rady SR za stranu Smer Robert Madej.
"Po mojej žiadosti o predloženie analýzy to pracovníci Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny odmietli s odôvodnením, že to nie je oficiálny materiál, pretože neprešiel poradou vedenia a schválením," informoval agentúru SITA Madej. Otázkou podľa neho zostáva, či ÚPSVR robí svoju prácu na základe správnych a odborných podkladov, "alebo len politicky odmieta prospešné návrhy opozície a verne slúži ministrovi Ľ. Kaníkovi, ktorý sa opakovane odmietavo staval k prijatiu uvedeného zákona". Strana Smer trvá na tom, že reálny odhad dopadu zákona na štátny rozpočet je oproti analýze ÚPSVR nižší.
Na základe zákona, ktorý schválil parlament na konci júna, preberie od budúceho roka štát plnenie vyživovacej povinnosti voči dieťaťu namiesto rodiča, ktorý si zákonom uloženú vyživovaciu povinnosť dobrovoľne neplní. Druhou podmienkou je právoplatnosť a vykonateľnosť rozhodnutia súdu, pričom plnenie výživného sa nedosiahlo ani výkonom rozhodnutia.
Náhradné výživné sa bude vyplácať žiadateľom, ktorým druhý rodič ich detí neplatí z rôznych dôvodov najmenej tri mesiace výživné riadne a včas. Náhradné výživné by malo dosiahnuť maximálne výšku 1,2-násobku životného minima pre dieťa, čo predstavuje v súčasnosti 2 496 Sk. Kritériom na jeho vyplatenie bude aj príjem rodiny, v ktorej dieťa žije. Ten nesmie presiahnuť 2,2-násobok súčtu súm životného minima pre osoby žijúce s dieťaťom v spoločnej domácnosti.