Guardian:Návrat Mečiara môže vyradiť SR zo svetového javiska
BRATISLAVA 26. novembra (SITA) - Návrat bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara by mohol ohroziť nádeje Slovenska na členstvo v Európskej únii (EÚ) a NATO píše Kate Connollyová v britskom denníku The Guardian. Jeho rozlúčka bola pamätná. Odchádza
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
júci slovenský premiér vystúpil v televízii a zaspieval divákom plačlivý žalospev. "S pánombohom, idem od vás," kvílil so slzami v očiach a mraštil pri tom obočím. "Neublížil som, žiadnemu z vás..." Bratislavský dídžej Karol jeho dojímavý výkon remixoval a urobil z neho tanečný hit. Autoritatívny politik a bývalý boxér oznámil, že bude viesť život v samote a vlády nad krajinou sa ujal niekdajší dopravný inžinier Mikuláš Dzurinda s rozsiahlym programom reforiem, ktoré začali posúvať krajinu správnym smerom, pokračuje The Guardian.
Za posledné tri roky Slovensko - kúsok zeme s 5,4 miliónmi obyvateľov nachádzajúci sa medzi Poľskom a Maďarskom, Ukrajinou a Českou republikou - dosiahlo niečo ako zázračný obrat o 180 stupňov. Uvoľnilo sa z okov Mečiarizmu a rovnako ako NATO aj EÚ potvrdila, že dátumy vstupu sú pre krajinu na dosah. Také správy by podľa britského denníka boli počas Mečiarovej éry nemysliteľné, keď bývalá ministerka zahraničných vecí Spojených štátov zašla až tak ďaleko, že Slovensko nazvala "čiernou dierou Európy".
Obyvatelia Slovenska sa odrazu začali prebúdzať. Jeho povesť ako krajiny ovládanej nebezpečnými politikmi možno stále zostáva, ale je známa aj inými črtami: dobrými podmienkami na lyžovanie, dedičstvom Andyho Warhola, kvalitným vínom a krásnymi modelkami. Hrozí však, že rozbehnutý vlak reforiem by sa mohol zastaviť. Mečiarovo Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) si dlhodobo veľmi dobre vedie v prieskumoch verejnej mienky a v súčasnosti je najobľúbenejšou stranou s podporou okolo 29 percent. To je pomerne ďaleko pred Dzurindovou Slovenskou demokratickou a kresťanskou úniou (SDKÚ), najväčšou stranou vládnej koalície, ktorej preferencie sa pohybujú iba okolo 12 percent.
Pokiaľ ide o nemotorným dojmom pôsobiaceho Mečiara, ten sa premenil na jedného z najoddanejších zástancov vstupu Slovenska do NATO a niekto by si dokonca mohol myslieť, že je platený samotnou EÚ za presvedčivú reklamu, ktorú jej robí, keď hovorí o výhodách spojených s jej rozšírením. Zdá sa, akoby sa vytratil jeho obvyklý radikálny postoj k Rómom, zanechal predchádzajúcu izolačnú politiku a odrazu sa stal horlivým zástancom globalizácie, píše The Guardian. "Je to vôbec ten muž, ktorý počas viacerých období pôsobenia od vzniku samostatného Slovenska v roku 1993 ostro kritizoval bombardovanie NATO v Kosove, pohŕdal menšinami a viac-menej dobrovoľne pokazil referendum o vstupe do NATO? " kladie si otázku Kate Connollyová. Následky jeho skorumpovanej a klientelistickej privatizačnej politiky pociťuje krajina dodnes. Prípady, ktoré sa stali počas jeho vlády stále zostávajú nevyriešenými tajomstvami - únos syna bývalého prezidenta Michala Kováča a následná smrť niekdajšieho policajta Róberta Remiáša, ktorý pomáhal novinárom pri objasňovaní tohto incidentu. Muž, ktorý únos zorganizoval, Mečiarov šéf tajnej služby Ivan Lexa, zmizol a nikto presne nevie, kde sa momentálne zdržuje.
S jeho súčasnou "konverziou" na moderného, prozápadného globalistu však Mečiarova voličská základňa značne narastá. Rovnako rastie aj podpora verejnosti vstupu do NATO, ktorá sa z nedávnych 30 percent zvýšila na 50-percentnú podporu. Mečiar je tak podľa britského denníka favorit číslo jeden na kreslo premiéra po budúcich parlamentných voľbách.
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie George Robertson a komisár EÚ pre rozširovanie Günter Verheugen však dali dôrazne najavo, že Slovensko vedené HZDS bude degradované na koniec radu krajín uchádzajúcich sa o vstup do prestížneho európskeho zoskupenia. Ak Mečiar uspeje, odnesie si to celé Slovensko, doslovne píše The Guardian.
Mnohí v súčasnosti upierajú zrak na Róberta Fica, najobľúbenejšieho politika Slovenska, ktorý stojí na čele strany Smer. V súčasnosti má podľa niektorých prieskumov až 20-percentnú podporu verejnosti a trvá na tom, že nevytvorí koalíciu s HZDS vedeným Mečiarom. Ak by tak urobil, politicky by si za sebou zatiahol oponu, no niektorí sa napriek tomu obávajú, že pokušenie sa nakoniec ukáže ako silnejšie. Fico medzitým nikomu neukazuje svoje karty, aj keď vyjednávanie s HZDS bez Mečiara úplne nevylúčil. To by však iba ťažko mohlo pomôcť Slovensku. Dokonca aj pre transformované HZDS bude ťažké dokázať, že sa pred rozhodujúcim summitom Aliancie v Prahe, alebo nadchádzajúcimi prístupovými rokovaniami zmenilo. Budúcnosť krajiny tak podľa britského denníka zostáva v rukách 40-ročného populistu a slovenských voličov.