Bratislava 1. augusta (TASR) - Ministri vládneho kabinetu budú pri rokovaniach v Bruseli viazaní stanoviskami Národnej rady SR (NR SR). Od dnešného dňa vstupuje do platnosti ústavný zákon o spolupráci NR SR a vlády SR v záležitostiach EÚ.
Podľa normy môže parlament schvaľovať stanoviská SR k návrhom právne záväzných a iných aktov Európskych spoločenstiev a EÚ. Zástupcovia exekutívy budú na rokovaniach v Bruseli viazaní stanoviskom parlamentu alebo jeho výboru pre európske záležitosti.
Ministri sa budú môcť od neho odchýliť len v nevyhnutnom prípade a so zreteľom na záujmy SR. Ak tak urobia, musia svoj postup odôvodniť na pôde NR SR. Parlament môžu schvaľovať stanoviská SR aj k ďalším záležitostiam EÚ, ak ho o to požiada vláda alebo najmenej pätina poslancov parlamentu.
Ak sa NR SR nevyjadrí k návrhu stanoviska SR do dvoch týždňov od jeho predloženia, alebo ak NR SR neschváli návrh stanoviska SR a zároveň neschváli v danej veci iné stanovisko, člen vlády je viazaný návrhom stanoviska SR. Parlament najmenej raz za rok na základe správy od vlády bude rokovať o záležitostiach súvisiacich s členstvom SR v EÚ a schvaľovať odporúčania pre vládu na nasledujúce obdobie.
Tento zákon vytvoril právny rámec na vznik nového výboru NR SR pre európske záležitosti, jeho kompetencie a počet členov podrobnejšie upraví zákon o rokovacom poriadku, ktorý by mali poslanci schváliť v septembri. Zatiaľ v tajných voľbách, po týždňoch rušných koaličných aj opozičných diskusií, zvolili len jeho predsedu. Stal sa ním Tibor Mikuš z opozičnej ĽS-HZDS.
ad ka rob