Bratislava 2. augusta (TASR) - Ministerstvo obrany SR je schopné plánovať na zahraničné mierové operácie ročne zo svojho rozpočtu najviac 600 miliónov korún. Predstavitelia rezortu požadujú, aby náklady, ktoré budú prekračovať túto sumu, hradila vláda.
"Všetko navyše z tejto sumy musí ísť z vládneho balíka," povedal pre TASR štátny tajomník rezortu Martin Fedor. S ministerstvom financií sa im podarilo dospieť k predbežnej verbálnej dohode, podľa ktorej zvyšné náklady budú podliehať schvaľovaciemu procesu vlády. "Ktorá ale bude musieť zadefinovať, odkiaľ na to nájde prostriedky. Ministerstvo obrany bude rázne proti využívaniu prostriedkov zo svojho rezortu," konštatoval Fedor.
Ak by politická reprezentácia na úrovni vlády a parlamentu rozhodla o vyslaní novej misie, vláda musí podľa neho rozhodnúť tiež o dislokovaní finančných zdrojov. Ministerstvo financií bude musieť povedať, či to pôjde z rezervy vlády alebo zo všeobecnej pokladničnej správy či iných zdrojov, dodal.
Napríklad tento rok muselo ministerstvo novú vojenskú misiu do Afganistanu financovať zo zdrojov na vyzbrojovanie, keďže nemalo na túto operáciu plánované finančné prostriedky.
Rezort obrany sa pôvodne usiloval o vytvorenie špeciálneho balíka, ktorý by bol schovaný pod všeobecnou pokladničnou správou. Ak by sa z neho vyčlenené prostriedky nevyužili, opätovne by sa vrátili do štátneho rozpočtu.
Financovanie mierových misií je podľa štátneho tajomníka veľmi aktuálna téma vo všetkých krajinách aliancie. V niektorých krajinách existuje špeciálny balík peňazí určený na podporu zahraničných mierových misií.