"Mami, prosím, pusť ma na ten najvyšší mostík. Mamí... Alebo vieš čo? Poď so mnou," presviedča mamku opálený blonďáčik, ktorý trávi takmer celý deň na troch skokanských mostíkoch hainburského kúpaliska. Džavot slovenských detí sa ozýva aj od toboganu, na ktorom sa napriek zákazu šmýkajú aj menej ako šesťročné deti. Neodolajú mu ani dospelí. "Bola som už na viacerých rakúskych kúpaliskách, ale toto je najkrajšie," pochvaľuje si 25-ročná Romana. "Je tu naozaj krásne prostredie," hodnotí trávnatý areál pod skalnatým bralom s množstvom atrakcií. Okrem bazéna je ruch aj na volejbalovom a futbalovom ihrisku, kde svoje sily porovnávajú slovenskí návštevníci s domácimi. Slováci si tu pochvaľujú súkromie, pretože sa na obrovskom trávniku s nikým nemusia tlačiť, aj čisté záchody a veselo míňajú eurá v bufete. Svoje veci tu nemusia strážiť ako oko v hlave, keďže tu takmer nedochádza k drobným krádežiam. Niektorých Slovákov sem zaviedla zvedavosť, iných deti, ktoré v Hainburgu študujú.
Menej príjemnou stránkou výletu za hranice je nielen studená voda v bazéne, kde sa všetci skôr ovlažujú ako plávajú, ale i pre našincov relatívne vysoká cena vstupného - 3,5 eura. Je síce o niečo vyššia ako vstupné na slovenské kúpaliská, ale niekoľkonásobne nižšia ako vstupné do niektorých aquaparkov.
K negatívam pri návšteve susedného Rakúska stále patrí dlhý rad na hraničnom priechode v Bergu, kde sa aj po vstupe Slovenska do EÚ stále nevykonáva zjednodušená kontrola.