V súčasnosti pripravuje koncepciu odluky s technickými detailmi, pričom o jej politickej podpore chce rokovať s opozičným Smerom a vládnou ANO. Právnici ešte riešia aj problém, či sa dá odluka vôbec uskutočniť, keďže Slovensko uzavrelo základnú zmluvu s Vatikánom, ako aj viaceré čiastkové zmluvy.
Podpredsedníčka SDĽ Judita Takáčová pre TASR zdôraznila, že podľa predstáv ľavičiarov by mala byť cirkev finančne nezávislou inštitúciou. Zdrojom jej financovania by mali byť nielen príspevky od veriacich, ale aj podpora štátu, avšak len na konkrétne charitatívne a sociálne projekty. "Cirkev by mala byť súkromným spoločenstvom s postavením mimovládnej organizácie," dodala Takáčová.
Ľavičiarov súčasne prekvapila informácia, podľa ktorej sa majú platy duchovných zvýšiť od januára budúceho roku v priemere o tritisíc korún. Zvýšenie, ktoré predstavuje 170 miliónov korún, totiž zaplatia daňoví poplatníci, pričom už v súčasnosti sú cirkvi dotované zo štátneho rozpočtu sumou 700 miliónov korún ročne. "Pre SDĽ je stav, keď štát stavia cirkev do pozície verejnoprávnej inštitúcie, neprijateľný. Náboženstvo je čisto súkromná vec každého jednotlivca," uzavrela Takáčová.
Problém odluky cirkví od štátu patrí do dlhodobej agendy Smeru, ako aj KSS. Podľa Roberta Fica je však dôležité vypracovanie auditu cirkevného majetku. ANO sa tiež nebráni diskusii o odluke, ide však podľa nej o mimoriadne citlivú otázku.