Bratislava 4. augusta (TASR) Ministerstvo obrany poskytuje profesionálnym vojakom a ich rodinným príslušníkom príspevky na zahraničné dovolenky. Uhrádza ich zo sociálneho fondu.
"Za 11 rokov jeho používania sa nám podarilo poskytnúť príspevok na rekreáciu do zahraničia zhruba 22 tisíc osobám," povedal pre TASR riaditeľ odboru sociálnej a bytovej politiky rezortu obrany Rudolf Martančík. Každoročne sa ministerstvu podarí uspokojiť asi dvetisíc ľudí. Príspevok pritom pokrýva polovicu nákladov na rekreačný pobyt. Deťom do 15 rokov hradí ministerstvo až 70 percent ceny rekreácie.
Autobusové aj letecké zájazdy nakupuje rezort formou verejnej súťaže. Obľúbenými destináciami príslušníkov ozbrojených síl sú podľa Martančíka Chorvátsko a Grécko. Dovolenkovať môžu tiež v Taliansku a Turecku, v ponuke v minulosti nechýbalo ani Španielsko
Príspevky na rekreácie priznáva 15 až 17-členná komisia zložená zo zástupcov jednotlivých zložiek armády. "Dávame prednosť mnohopočetným rodinám a osamelým rodičom," uviedol Martančík. Základom pri výbere je počítačová databáza, ktorá sleduje účasť vojakov na rekreáciách za päť rokov. Podiel sociálneho fondu vyčlenený na tento účel dosahuje celorezortne okolo 12 až 13 miliónov korún ročne.
V rámci ministerstva obrany existuje tiež osobitný sociálny fond pre civilných zamestnancov, ktorého celý objem sa však podľa Martančíka "preje a prejazdí". "U nás na Slovensku je taký zvyk, že sa robí malá bírešská politika - každému rovnako. A predsa neuberieme tomuto na strave a nedáme inému príspevok na rekreáciu, pretože by sme mali obed o dve koruny drahší," priblížil Martančík odlišný prístup odborov v prípade občianskych zamestnancov. Zákon však podľa neho umožňuje použiť sociálny fond okrem záväzných príspevkov na stravu a dopravu aj na rekreácie, sociálnu výpomoc, či príspevok na úhradu pripoistenia a na iné formy podnikovej sociálnej politiky.
Armáda tak používa peniaze zo sociálneho fondu tiež na aktivity pre rodiny vojakov vykonávajúcich službu v zahraničných misiách, či stretnutia bývalých profesionálnych vojakov. Ministerstvo takýmto prístupom podľa Martančíka vytvára sociálne prostredie, ktoré je motivačné k výkonu profesionálnej vojenskej služby. "Rodina profesionálneho vojaka potrebuje raz za čas vypadnúť z tohto prostredia, hodiť sa na pláž, tam byť kŕmená, obskakovaná a obsluhovaná, mať konečne pokoj," okomentoval.
Martančík zdôraznil, že ministerstvo obrany poskytovaním príspevkov na dovolenku vychádza z platného zákona a podobnú možnosť majú aj ostatní zamestnávatelia. Každý z nich totiž musí vytvárať povinný sociálny fond a záleží od nich, ako ho využívajú.