KOŠICE 5. augusta (SITA) - Program protipovodňovej prevencie v povodí riek Poprad-Hornád-Bodrog odovzdajú predstavitelia mimovládnej organizácie (MVO) Ľudia a voda členom vlády. Program pošlú vláde poštou, informoval dnes agentúru SITA líder tejto organizácie hydrológ Michal Kravčík, ktorý je nositeľom Goldmannovej ceny, prestížneho svetového ocenenia za ochranu životného prostredia a trvalo udržateľný rozvoj. Plánom ochranári reagujú na rozsiahle záplavy, ktoré v minulých dňoch postihli mnohé okresy východného Slovenska.
Podľa Michala Kravčíka následky tohtoročných povodní nemuseli byť také veľké. Príčinu vidí v centralistickom systéme riadenia vodohospodárstva, ale aj v prístupe spoločnosti k využívaniu krajiny.
Plán prevencie povodní z dielne kravčíkovcov vychádza zo skúseností, ktoré získali v povodí riečky Svinka po povodniach v roku 1998, ale aj na hornom toku rieky Torysa, kde v spolupráci so samosprávami urobili jednoduché hydromelioračné zásahy s cieľom vrátiť krajine prirodzenú schopnosť zadržiavať vodu a čo najdlhšie ju udržať na mieste, aby rýchlo neodtiekla korytami potokov a riek. Systém spočíva predovšetkým v zalesňovaní krajiny, stavaní remízok a hrádzok, malých vodných zdrží. Podľa Michala Kravčíka, práve narušenie malého hydrologického cyklu obehu vody v prírode má výrazný podiel na otepľovaní atmosféry, ďalších klimatických zmenách a na raste výskytu extrémne silných zrážok a následných obdobiach veľkého sucha nebývalých v našich zemepisných šírkach.
Východisko zo situácie vidí Kravčík v zriadení samospráv povodí riek. Tie by mali pracovať na základe trvalo udržateľných princípov rozvoja krajiny – jej revitalizácie. "U nás sa vodohospodárstvo riadi zhora, z jedného centra. Ľudia zo Slovenského vodohospodárskeho podniku však nemôžu zvládnuť všetko. Doteraz sa neodovzdali kompetencie obciam, pričom sa naopak vyčíta starostom, že v tomto smere nepodnikajú dostatočné kroky,“ konštatuje Kravčík.
Ako uviedol, vláda vyčlenila 20 miliárd korún na program protipovodňovej ochrany, no nikto nevie, kde sú, či a na čo sa minuli. Podľa jeho názoru treba vytvoriť fondy a vyčleniť prostriedky pre jednotlivé povodia, ktoré by spravovali na základe tendrov finančné inštitúcie. Z týchto fondov by sa realizovali projekty, ktoré by prešli verejnou súťažou. Tento systém by podľa Kravčíka výrazne napomohol revitalizácii krajiny a zároveň by vytvoril tisíce pracovných príležitostí. Kravčík poukázal na skutočnosť, že takýto plán bude tŕňom v oku betónovej lobby a veľkých podnikov, ktoré „ryžujú“ z veľkých zákaziek v objeme niekoľko miliárd korún. "Z malej stavby za pár miliónov korún nemožno veľa uliať,“ konštatoval Kravčík.