Bratislava 6. augusta (TASR) - Národná rada SR (NR SR) je jediným relevantným subjektom, ktorého členovia môžu hlasovaním rozhodnúť, či sa SR pripojí k výzve USA neustupovať požiadavkám povstalcov v Iraku pri únosoch cudzincov.
"Vláda na to môže mať, pochopiteľne, svoj názor, ale to je len názor vlády," upozornil dnes v reakcii pre TASR poslanec ĽS-HZDS Dušan Jarjabek. Podľa jeho slov je uvedené vyhlásenie rezortu zahraničných vecí "síce pekná vec", ale Jarjabek opätovne zdôraznil, že po ňom musí nasledovať uznesenie parlamentu.
Poznamenal, že nech bude na pôde NR SR podaný akýkoľvek návrh či už zo strany súčasnej vládnej koalície alebo opozície, poslanci budú mať možnosť sa k nemu vyjadriť. Jarjabek zatiaľ nevedel jednoznačne uviesť, aké stanovisko zaujme jeho poslanecký klub, ak sa na návrh Smeru debata k výzve USA v parlamente otvorí.
V prípade, že iniciatíva Smeru bude mať racionálne jadro, poslanci KSS ju určite podporia. Podľa vyjadrenia predsedu komunistov Jozefa Ševca s rozčarovaním prijali správu, že ministerstvo zahraničných vecí odmieta vyjednávať s irackými ozbrojencami, ak by sa do ich zajatia dostal občan SR. "Vláda je pripravená nechať zomrieť občana SR, aj keby ho mohla zachrániť stiahnutím svojich vojakov z Iraku," uviedol v stanovisku pre TASR.
KSS kritizuje takýto cynizmus a apeluje na vládu, aby už konečne stanovila hranice svojho odovzdaného a otrockého postoja k záujmom a rozhodnutiam amerických spojencov. Reálna možnosť, že niektorý zo slovenských občanov bude unesený, iba posilňuje ich odhodlanie bojovať proti pôsobeniu našich vojsk v Iraku.
Strana Smer odmietla dnes pripojenie sa slovenskej vlády k výzve USA neustupovať požiadavkám povstalcov v Iraku pri únosoch cudzincov. Podľa šéfa Smeru Roberta Fica bude strana na augustovej schôdzi žiadať Národnú radu SR, aby sa k stanovisku vlády vyjadrila.