Bratislava 27. novembra (TASR) - Nedožité 80. výročie narodenia Alexandra Dubčeka si dnes pripomínajú aj poslanci NR SR, ktorí odsúhlasili premenovanie námestia pred budovou parlamentu podľa jeho mena. Oslovení poslanci sa zhodujú v tom, že Dubček bol významnou a výnimočnou postavou v slovenských dejinách, ktorý si svojou charizmou dokázal získať sympatie miliónov ľudí. Názory na Dubčekov možný vplyv v slovenskej politike, ak by sa nestal obeťou tragickej dopravnej nehody v roku 1992, sa u poslancov rôznia.
Poslanec Peter Weiss (SDĽ) je presvedčený, že Dubček by sa stal prvým prezidentom SR a zrejme by zabránil, aby sa Slovensko dostalo do medzinárodnej izolácie. Dubčekov historický význam sa podľa neho na Slovensku stále nedoceňuje. "Stal sa najznámejším Slovákom nielen preto, že obrodný proces 1968 v Československu, na čele ktorého stál, sledoval celý svet, ale najmä preto, že tento pokus o reformy dal do pohybu sily, ktoré napokon viedli k erózii komunistického hnutia a rozpadu bipolárneho usporiadania sveta," povedal pre TASR.
Oľga Keltošová (HZDS) si myslí, že v súčasnosti by osobnosť s Dubčekovými vlastnosťami dokázala priniesť Slovensku určité zmierenie. Jeho návrat do politiky v roku 1989 bol podľa nej veľmi dôležitý, v danom období však boli rozhodujúce iné politické sily než v 60-tych rokoch. Ak by žil, určite by však mal príležitosť stať sa prezidentom SR.
Dubček sa podľa Františka Šebeja (nezávislý) stal legendou a symbolom nádejí ľudí na lepší život. "Na rozdiel od neho som nikdy neveril na reformovateľnosť komunizmu ani socializmu," povedal. Šebej pochybuje, či by vývoj na Slovensku išiel iným smerom nebyť Dubčekovej tragickej smrti. "Obávam sa, že Slovensko malo už svoj osud napísaný rukou Vladimíra Mečiara a že ani Dubček už by na tom veľa nezmenil," konštatoval.
Podľa Jaroslava Volfa (SDSS) je Dubček pre slovenskú politiku stále podnetný minimálne v korektnom prístupe k druhým a ochote načúvať obyčajným ľuďom. Dubček bol podľa neho uznávaný vo svete a mohol vo funkcii prezidenta urýchliť integráciu Slovenska do európskych štruktúr. "Nebyť osudnej autonehody Dubček by bol zvolený za viceprezidenta Socialistickej internacionály, čo by vytvorilo veľké predpoklady pre integráciu slovenskej ľavice na báze sociálnej demokracie. Keby žil, negatívny vývoj by sme zrejme preskočili, Slovensko by malo štandardnú politickú scénu," uviedol.
Podľa Pavla Hrušovského (KDH) bol Dubček "komunistom s ľudskou tvárou". Takto som vnímal aj jeho pozíciu vo všetkých funkciách, v ktorých som ho mal po novembri možnosť zažiť, povedal. Hrušovský nevedel odhadnúť, aký vplyv by mohol Dubček mať v politike posledných rokov.