BRATISLAVA 7.augusta (SITA) - Povodne, ktoré postihli východ Slovenska boli dôsledkom zlyhania štátu pri správe vodných tokov, povedal v dnešnej diskusnej relácii SRo Sobotné dialógy predseda ZMOS-u Michal Sýkora. „My nemôžeme vstupovať do tokov, ktoré nám nepatria“, poznamenal na margo zodpovednosti postihnutých miest a obcí za vzniknutú situáciu. Čistenie odtokových kanálov, na ktorých sa prostredníctvom aktivačných prác podieľajú miestni nezamestnaní, vychádza podľa neho len z vlastnej iniciatívy primátorov a starostov. „Tým povodni nepredídeme“, zdôraznil Sýkora. Protipovodňová ochrana by podľa neho mala predstavovať jednu z priorít Slovenska pre najbližšie obdobie, hlavne pri využívaní peňazí z európskych fondov.
Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon priznal, že odvodňovacie kanály, ktoré spravuje š.p. Hydromeliorácie „za predchádzajúcich 5 až 10 rokov boli čistené minimálne, by som povedal skôr, že vôbec“. Súčasne konštatoval, že rezort pôdohospodárstva nemá dostatok zdrojov, aby mohol v potrebnom rozsahu zabezpečiť ich čistenie. Správu vodných tokov komplikuje podľa ministra aj to, že sa o ňu rezort pôdohospodárstva kompetenčne delí s ministerstvom životného prostredia, pričom chýba jasná zodpovednosť. Riešením by podľa Simona mohlo byť zaangažovanie poľnohospodárskych podnikov na starostlivosti o malé vodné toky.
„Na ťahu je zákonodarná ale aj vládna moc, aby povedala komu to prislúcha, kto to bude financovať“, tvrdí predseda poľnohospodárskeho družstva v Kapušanoch pri Prešove Vladimír Palša. Ako dodal podniky poľnohospodárskej prvovýroby majú vďaka sezónnosti prác dostatok pracovníkov, ktorých by mohli pri čistení vodných tokov zamestnať. Potrebujú však peniaze, aby ich zaplatili a mohli kúpiť potrebnú techniku.
Nie všetko je o peniazoch, myslí si štátny tajomník ministerstva životného prostredia Peter Stanko. Pomôcť čeliť povodniam by mal nový zákon o krajinnom plánovaní z dielne rezortu, ktorý určí hlavné zásady pri zásahoch do charakteru krajiny. Podľa Stanka je potrebné problém povodní riešiť komplexne, nemožno ho redukovať len na čistenie vodných tokov a kontrolu hrádzí. Slovensko by podľa neho malo byť aktívnejšie aj pri využívaní eurofondov.