Bratislava 8. augusta (TASR) - Generálna prokuratúra SR podala na Najvyšší súd SR sťažnosť pre porušenie zákona v prípade bývalého šéfa kontrarozviedky a exnovinára Petra T., ktorý čelil obvineniu z útoku na verejného činiteľa - na ministra vnútra Vladimíra Palka. TASR to potvrdil hlavný vojenský prokurátor Mikuláš Gardecký.
Dôvodom podania sťažnosti sú podľa neho procesné pochybenia Okresného súdu Bratislava 1, ktorý v októbri minulého roku zastavil trestné stíhanie vtedajšieho príslušníka SIS Petra T. V prípade, že dovolací senát NS SR vyhovie sťažnosti prokurátora, prípad sa bude musieť otvoriť. Peter T. by tak čelil súdnemu procesu.
Najvyšší súd (NS) SR má v súčasnosti už iba takmer mesiac na to, aby o sťažnosti rozhodol. Prokuratúra ju totiž podala ešte začiatkom júna a termín zasadnutia súdu zatiaľ určený.
Okresný súd Bratislava 1 stíhanie zastavil, pretože od 1. septembra minulého roku už neexistuje príslušné ustanovenie paragrafu 156 Trestného zákona, z ktorého vojenský prokurátor obvinil bývalého šéfa kontrarozviedky. Dôvodom malo byť to, že údajne v januári 2003 podal anonymné trestné oznámenie na Palka.
V prípade, že bude prípad otvorený a vina bude obžalovanému preukázaná, môže byť odsúdený napríklad za trestný čin ohovárania. Vojenská prokuratúra totiž plánovala obžalobu prekvalifikovať, keďže parlament zrušil predmetný trestný čin ako pozostatok z čias socializmu. V kauze sa však uskutočnilo len jedno hlavné pojednávanie, z ktorého sa Peter T. ospravedlnil. Prvú sťažnosť prokuratúry Krajský súd v Bratislave zamietol.
Podľa pôvodnej obžaloby Peter T. údajne podal anonymné oznámenie v januári faxom z bratislavského hotela Danube na Generálnu prokuratúru SR. Z tohto ho v prípravnom konaní "usvedčovali" jeho bývalí kolegovia z branže - novinári. Minister Palko mal podľa anonymného podania 22. januára prikázať svojim podriadeným, aby kompletne zmenili databázu čísel odpočúvaných systémom ministerstva. Okrem toho mal prostredníctvom svojho hovorcu zverejniť utajované skutočnosti, keď na tlačovej besede prezentoval systém odpočúvacej techniky. Vyššia vojenská prokuratúra anonymné trestné oznámenie odmietla.
Podľa ministra Palka dôsledné objasnenie intrigy príslušníka SIS proti ministrovi vnútra je jedným z kľúčov k objasneniu kauzy odpočúvanie. Bývalý novinár Peter T. sa od uvedeného podania cez média dištancoval. Trestné konanie voči jeho osobe označil za "španielsku stenu", slúžiacu na zakrytie inej závažnej trestnej činnosti. Novinára mrzí ukončenie prípadu pre zánik trestnosti a nie na základe dôkaznej situácie, ktorá je podľa neho "absolútne vykonštruovaná v jeho neprospech".
Bývalý riaditeľ SIS Vladimír Mitro vymenoval Petra T. koncom februára tohto roku do funkcie riaditeľa kontrarozviedky. Vojenská prokuratúra Petra T. z trestného činu obvinila začiatkom marca 2003. Kresťanskodemokratické hnutie následne na Koaličnej rade navrhlo Mitrovo odvolanie z funkcie. Hlavným dôvodom malo byť práve vymenovanie Petra T. Mitro z funkcie odstúpil k 31. marcu sám. Novým riaditeľom SIS sa stal exminister vnútra Ladislav Pittner.
Podľa dostupných informácií bol Peter T. istý čas naďalej príslušníkom SIS. Po ukončení kauzy zo služby odišiel.