BRATISLAVA 10. augusta (SITA) - Rektor bratislavskej Vysokej školy múzických umení (VŠMU) Ondrej Šulaj sa domnieva, že škola by zlú finančnú situáciu zvládla aj bez nútenej správy, ktorú chce zaviesť minister školstva Martin Fronc. "Situáciu by sme zvládli, keby nám ministerstvo chcelo pomôcť," vyhlásil pre agentúru SITA Šulaj. "Keďže nám nechce pomôcť, ale chce pomôcť nejakej inej škole, ktorá bude nad nami mať patronát, tak to už je jeho problém," dodal rektor, podľa ktorého VŠMU prijala opatrenia na znižovanie svojho deficitu už vo februári. V tejto chvíli podľa neho nezostáva nič iné, len možno prijať ďalšie opatrenia a bude na orgánoch vysokých škôl (Slovenskej rektorskej konferencii, Rade vysokých škôl a Študentskej rade vysokých škôl), aby rozhodli.
Šulaj priznal, že deficit školy predstavuje 20 miliónov korún. Zaňho je zodpovedná podľa rektora bývalá kvestorka. Fronc však k chýbajúcim 20 miliónom v rozpočte pripočítal aj 13 miliónov. Tie pozostávajú z 8 miliónov, ktoré škola v minulosti neoprávnene využila a penále vo výške 5 miliónov. Šulaj zdôraznil, že plán opatrení, ako tieto peniaze VŠMU vráti, ešte nemá. Rozhodnúť o ich vrátení musí ministerstvo financií, ktoré školu ešte nevyzvalo, povedal rektor.
Rektor konštatoval, že voči rozhodnutiu ministra, aby VŠMU boli obmedzené kompetencie v ekonomickej oblasti, nemôže mať námietky. Nevie si však predstaviť, že by iná univerzita, ktorá by dohliadala na hospodárenie VŠMU, dala školu do poriadku bez toho, že by nedostala od rezortu navyše peniaze. VŠMU sa totiž už dlhší čas snaží deficit znižovať, avšak na úkor mzdových prostriedkov. "Iné peniaze nemáme," dodal Šulaj.
Minister školstva Martin Fronc dnes požiadal reprezentácie vysokých škôl o súhlas s obmedzením právomocí VŠMU v ekonomickej oblasti. Šéf rezortu tvrdí, že škole hrozí bankrot, preto rozhodol o tomto kroku. Reprezentácie majú na odpoveď 60 dní. Ak budú aspoň dve z nich súhlasiť, tak VŠMU bude pod nútenou správou.