Bratislava 11. augusta (TASR) - Kolégium predsedu Slovenského syndikátu novinárov považuje nový návrh par. 331 Trestného zákona za ohrozenie ústavného práva na slobodu prejavu a žurnalistiky, tak ako je upravené v článkoch 10 Európskeho dohovoru o ľudských právach a judikátoch Európskeho súdu pre ľudské práva.
V navrhovanom paragrafe nového trestného zákona sa má ako trestný čin stíhať verbálny delikt: "Kto hrubo urazí alebo ohovorí orgán verejnej moci pri výkone jeho právomoci alebo pre tento výkon, potrestá sa odňatím slobody až na 1 rok". Pritom iba vlani poslanci vypustili z platného TZ časť paragrafu 156 o útoku na verejného činiteľa (s účinnosťou od 1. septembra 2003) a krátko predtým boli vypustené paragrafy 102 a 103 Hanobenie republiky a jej predstaviteľa ako relikt z "budovateľského" obdobia. Vtedajšie rozhodnutie parlamentu malo súvis s novinárskou kauzou. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic sa v rozhovore pre Národnú obrodu vyjadril k poslaneckej aktivite, že vypustenie ustanovenia týkajúceho sa urážky alebo ohovorenia verejného činiteľa pri výkone jeho právomocí alebo pre tento výkon znamená, že takéto konanie už nebude trestným činom. V tejto súvislosti sloboda prejavu chráni aj prejavy, ktoré sú neštandardné, provokujúce, či vulgárne.
Pretože členovia Kolégia predsedu Slovenského syndikátu novinárov neskrývajú obavy, že by ő 331 Trestného zákona mohol postihovať predovšetkým žurnalistickú obec, navrhujú tento paragraf z pripravovaného zákona, ktorý má v parlamente ísť už do druhého čítania, vypustiť, uvádza sa ďalej vo vyhlásení SSN.
Odvolávajú sa pritom aj na právny názor Európskeho súdu pre ľudské práva, kde sa uvádza, že sloboda prejavu je jedným z hlavných základov demokratickej spoločnosti a vzťahuje sa nielen na informácie alebo myšlienky, ktoré sú prijímané priaznivo, alebo ktoré sú pokladané za neškodné, ale aj na také informácie alebo myšlienky, ktoré urážajú, šokujú, alebo znepokojujú. Tieto princípy sú osobitne dôležité, ak ide o tlač, ktorá má právo šíriť informácie a myšlienky a verejnosť má právo ich obdržať. Keby to tak nebolo, potom by tlač nemohla zohrávať úlohu verejného strážcu. Názor ministra Lipšica spred roka v citovanom rozhovore, je s týmto názorom v súlade. Je potrebné pri ňom zotrvať, konštatuje sa vo vyhlásení.