SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií

Maďarská menšina vyvolala na Slovensku krízu, píše nemecká a rakúska tlač Mníchov/Viedeň 8. marca (TASR) - Slovenskej vláde kresťanskodemokratického premiéra Mikuláša Dzurindu hrozí doteraz najvážnejšia zaťažkávacia skúška: po bezvýsledných rokovaniach o reforme územnej správy je Strana maďarskej koalície (SMK) zrejme rozhodnutá opustiť vládnu koalíciu, konštatuje v dnešnom vydaní nemecký denník Die Welt.

SMK, ktorá na Slovensku zastupuje maďarskú národnostnú menšinu, požaduje, aby bol jeden z novovytvorených územných celkov zriadený tak, že v ňom Maďari budú mať početnú väčšinu. Ostatné strany vládnej koalície však túto požiadavku odmietajú, pretože vedia, že za nimi stojí väčšina Slovákov, píše Die Welt.

Skryť Vypnúť reklamu

Vystúpením SMK by beztak často rozvadená slovenská vládna koalícia stratila svoju ústavnú väčšinu v parlamente. Zároveň by stroskotal doteraz jedinečný experiment zapojiť obyvateľov maďarského pôvodu do vedenia krajiny. Až doteraz pritom SMK pôsobila skôr stabilizujúco, dodáva.

Napriek hrozbám o vystúpení z vlády si premiér Dzurinda naďalej zachováva optimizmus, že sa do určeného termínu podarí dosiahnuť kompromis územnosprávnej reformy, uzatvárajú nemecké noviny.

Podľa rakúskeho denníka Der Standard vedenie SMK v tejto súvislosti vyhlásilo, že nezodpovedný postup koaličných partnerov čiastočne pripomína praktiky vlády niekdajšieho premiéra Vladimíra Mečiara. Standard: Bratislava požaduje vybudovanie diaľnice smerom na Viedeň Viedeň 8. marca (TASR) - Zo Slovenska v súčasnosti zaznievajú sarkastické stanoviská voči rakúskej dopravnej politike. Príčinou je už celé roky odsúvané pripojenie hraničného priechodu Kittsee-Bratislava na rakúsku diaľničnú sieť, konštatuje rakúsky denník Der Standard v dnešnom vydaní.

Skryť Vypnúť reklamu

Krajinskí premiéri Dolného Rakúska, Burgenlandu a Viedne - Erwin Pröll, Hans Niessl a Michael Häupl - len pred niekoľkými týždňami urgovali dobudovanie diaľničnej prípojky Kittsee u viedenskej vlády. Ministerka dopravy Monika Forstingerová sa však v prvej reakcii na ich požiadavku vyjadrila, že zrejme ide len o súčasť prebiehajúceho predvolebného boja vo Viedni.

V súčasnosti vedie diaľnica zo slovenskej strany až po veľký hraničný priechod - a tam sa zrazu končí bez príslušného pokračovania na rakúskej strane. Slováci sa kvôli odsúvaniu dobudovania sťažovali v Bruseli, kde podpredseda slovenskej vlády pre integráciu Pavol Hamžík kritizoval nedostatočnú politickú vôľu rakúskej strany. Pretože slovenskí "turisti" nakupujúci v Rakúsku tam medzičasom míňajú viac peňazí než Rakúšania na Slovensku, malo by mať Rakúsko záujem vytvoriť s týmito "slovenskými investíciami" zodpovedajúcu dopravnú infraštruktúru.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovenské médiá tento týždeň s chuťou citovali rakúskeho poslanca Európskeho parlamentu (EP) Hansa Petra Martina, ktorý vo funkcii predsedu zmiešaného parlamentného výboru EÚ-Slovensko označil za "hanbu" svojej krajiny, že "ešte stále nie je vytvorené seriózne a adekvátne spojenie medzi hlavnými mestami Viedeň a Bratislava". Podľa jeho informácií bol dokonca príslušný projekt odložený do roku 2007.

Už pred iniciatívou spomínaných krajinských premiérov chýbanie diaľničnej prípojky kritizovala rakúska Hospodárska komora. Rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel síce vlani v Bratislave prisľúbil, že jeho vláda toto diaľničné spojenie k susedom považuje za prioritu, pritom však nechcel uviesť konkrétny termín dobudovania.

Naproti tomu má byť ďalší dlho odsúvaný dopravný projekt medzi Slovenskom a Rakúskom dobudovaný ešte v marci tohto roku - trajektové spojenie medzi rakúskym Angern an der March a slovenskou Záhorskou Vsou. Aj v tomto prípade boli Slováci so svojimi prípravami už dávno hotoví, uzatvára Der Standard. Chorvát pašoval zlato z Talianska do SR a naspäť Viedeň 8. marca (TASR) - Viedenskej polícii sa podarilo zadržať 33-ročného Chorváta žijúceho na Slovensku, ktorý sa živil pašovaním a podvodným získavaním dane z pridanej hodnoty pri nákupe zlatých šperkov. Páchateľ len v jednom prípade koncom februára kúpil v Taliansku zlato za približne 100.000 šilingov a následne ho cez Rakúsko previezol do SR.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa dnešnej správy viedenskej polície mu rakúske colné orgány prirodzene na hraničnom priechode Berg potvrdili vrátenie dane z pridanej hodnoty. Chorvát však zlaté šperky zo Slovenska vyniesol naspäť do krajín Európskej únie, aby si znovu uplatňoval vrátenie dane. Neunikol však pozornosti rakúskym kriminalistom, ktorí ho zadržali v pondelok na diaľničnom parkovisku diaľnice A2. Kapitálny bol aj úlovok, ktorý u neho zadržali - vyše jedného milióna korún v nemeckých markách a v priestore čalúnenia dverí jeho vozidla bol ukrytý kilogram zlata. Dobré vzťahy medzi SR a MR zlepšujú situáciu slovenskej menšiny v Maďarsku Budapešť 8. marca (TASR) - Normalizácia slovensko-maďarských vzťahov a ich dynamický rozvoj má pozitívny vplyv aj na situáciu v Maďarsku žijúcej slovenskej menšiny. V rozhovore pre TASR to dnes v Budapešti vyhlásil predseda Celoštátnej slovenskej samosprávy (CSS) Ján Fúzik.

Skryť Vypnúť reklamu

Návštevy vysokých ústavných činiteľov z materskej krajiny, ale aj pravidelnejšia účasť zodpovedných maďarských predstaviteľov na podujatiach slovenskej menšiny, sú povzbudením nielen pre naše samosprávne grémiá, ale všetkých v Maďarsku žijúcich Slovákov.

Valné zhromaždenie CSS, ktorého delegáti sa stretli v stredu v Budapešti, schválilo správu o jej vlaňajšom hospodárení ako aj plán činnosti na rok 2001. Správu o vlaňajšej činnosti samosprávy schválili už v decembri minulého roku.

Nosnými podujatiami, ktoré pripravuje Celoštátna slovenská samospráva na tento kalendárny rok, bude popri pravidelnej podpore kultúrnych tradícií a táborov školskej mládeže divadelného i biblického charakteru Deň Slovákov v Maďarsku, dejiskom ktorého budú tentoraz Sudice v Novohradskej župe 7. júla. Ďalej sa uskutoční národnostný a interetnický festival v Banke 29. júla, 2. ročník festivalu slovenských cirkevných zborov 1. septembra v obci Šára neďaleko Budapešti, ale aj celoštátne stretnutie slovenských detí spojené s tradičným zapaľovaním adventných sviečok v metropole krajiny 7. decembra.

Skryť Vypnúť reklamu

J. Fúzik zdôraznil, že CSS vyhrala súdny spor a získala od istého nezodpovedného subjektu 45 miliónov forintov za pôvodne jemu zverené akcie akciovej spoločnosti Mol. V CSS padlo už aj rozhodnutie o prevzatí slovenského výskumného ústavu v Békešskej Čabe, ktorého štvorčlenný osvedčený personál odborníkov, medzi inými Ondrej Krupa a Anna Divičanová, rozšíria cestou konkurzu o ďalšie dve osoby. Na miestnej úrovni prevzala už samospráva v Békešskej Čabe aj tamojší oblastný dom.

Celoštátna slovenská samospráva sa aj na základe podnetov zo stredajšej diskusie sústredí v tomto roku na posúdenie situácie v piatich školách s vyučovacím jazykom slovenským. Bude klásť dôraz na naplnenie plánu činnosti v podnikateľskej sfére konkrétnym obsahom, pričom zvažuje aj sama vlastné možnosti v tejto oblasti.

Skryť Vypnúť reklamu

"Myslím si, že prvé kontakty s novým predsedom úradu pre národnostné a etnické menšiny Jánosom Báthorym boli nádejné. Osobitne by som vyzdvihol našu spoluprácu s veľvyslanectvom SR a Slovenským inštitútom v Budapešti," povedal Ján Fúzik. Podľa jeho slov si Slováci v Maďarsku mimoriadne vážia viacúrovňovú pomoc a záujem materskej krajiny, konkrétne zo strany Domu zahraničných Slovákov, Úradu splnomocnenca vlády pre zahraničných Slovákov ako aj rezortov kultúry, školstva a zahraničných vecí. O Boržovom vydaní sa zatiaľ nerozhodlo Praha 8. marca (TASR) - České ministerstvo spravodlivosti zatiaľ nedostalo prepracovaný návrh prokuratúry v Ústí nad Labem na skrátené vydanie bývalého šéfa košického podsvetia Dušana B., zvaného Borža, na Slovensko. Ministerstvo vrátilo pred dvoma týždňami žiadosť o vydanie prokuratúre kvôli nedostatkom.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako dnes pre TASR uviedla Iva Chaloupová z tlačového odboru ministerstva spravodlivosti, v žiadosti chýbal súdom overený súhlas Dušana B. so skráteným vydaním na Slovensko. Podľa Chaloupovej obžalovaný súhlasil s vydaním v súvislosti so zatykačom, ktorý bol na jeho osobu vydaný na Slovensku. Neskôr slovenská strana doručila Prahe ďalšie dva zatykače na Dušana B., ku ktorým sa nevyjadril pred súdom a práve preto ministerstvo žiadosť vrátilo na prepracovanie.

Po opätovnom doručení žiadosti o vydanie v skrátenom konaní rozhodne o ďalšom osude bossa košického podsvetia český minister spravodlivosti Jaroslav Bureš.

Dušan B. je stíhaný aj na území Českej republiky, kde je obvinený z trestného činu lúpeže, ale nebola proti nemu vznesená obžaloba. Prokuratúra v Benešove súhlasí s jeho vydaním na Slovensko s tým, že táto vec sa bude riešiť formou odovzdania trestného stíhania. Stíhanie v ČR by však nemalo zabrániť jeho vydaniu na Slovensko.

Skryť Vypnúť reklamu

Borža je v SR obvinený z viacerých závažných trestných činov - dvoch vrážd, vrátane vraždy šéfa konkurenčného klanu v Košiciach Karola Kolárika, dvoch pokusov o vraždu v spolupáchateľstve, nedovoleného ozbrojovania sa a poškodzovania cudzej veci.

Boržu zadržala česká polícia v spolupráci so slovenskými kolegami v severočeskom meste Ústí nad Labem 30. novembra minulého roku. Borža pri bleskovom zatýkaní nekládol odpor a nebol ani ozbrojený. Presný termín a trasu prevozu bývalého šéfa košického podsvetia Dušana B. z ČR na Slovensko zverejní Interpol až po jeho realizácii. Verejnosť bude o prevzatí Dušana B. slovenskými orgánmi činnými v trestnom konaní z bezpečnostných dôvodov informovaná až dodatočne. EÚ: Ženské telo nie je na predaj Brusel 8. marca (TASR) - Európska komisia (EK) plánuje navrhnúť udeľovanie dočasného azylu pre ženy z východnej Európy, ktoré boli v krajinách Európskej únie (EÚ) prinútené k prostitúcii. V Bruseli to dnes oznámil komisár pre rezort vnútra a spravodlivosti Antonio Vitorino.

Skryť Vypnúť reklamu

Návrh, ktorý komisia plánuje predložiť členským štátom EÚ v priebehu niekoľkých týždňov, by mal umožniť ženám z tretích krajín získať povolenie k dočasnému pobytu, ak budú pripravené spolupracovať pri vyšetrovaní voči svojim vykorisťovateľom, čo ich prinútili k prostitúcii. "Efektívni v boji proti pašovaniu žien môžeme byť len vtedy, keď sa budeme môcť pri vyšetrovaní spoľahnúť na spoluprácu s obeťami," vysvetlil zámer komisie Vitorino.

Komisár vystúpil na konferencii k Medzinárodnému dňu žien (MDŽ) v Európskom parlamente (EP), na ktorej EK odštartovala kampaň proti pašovaniu ľudí.

Podľa informácií, ktoré tento týždeň zverejnila komisia, sa obeťou pašovania za účelom prostitúcie stáva ročne asi 120.000 žien z bývalých komunistických krajín. Vykorisťovatelia často využívajú práve ilegálne postavenie žien v západnej Európe, ktoré im bráni obrátiť sa so žiadosťou o pomoc na políciu. Obyčajne svojim obetiam zhabú všetky doklady i peniaze.

Skryť Vypnúť reklamu

Komisárka pre sociálne záležitosti Anna Diamantopuluová na konferencii zdôraznila potrebu intenzívnejšej spolupráce členských a kandidátskych krajín v boji proti pašovaniu a zneužívaniu žien. Národné opatrenia nie sú podľa nej dostatočné.

Obchodníci s bielym mäsom sú podľa nej schopní zarobiť za predaji jednej ženy až 250.000 dolárov. Pre mnohé ženy je jediným únikom smrť, popísala situáciu tisícok vykorisťovaných žien Diamantopuluová. Ročne sa na území EÚ nájdu stovky mŕtvych ženských tiel a podľa Europolu sa mnohé obete nikdy nepodarí objaviť, uviedla. Väčšina do EÚ pašovaných žien má 15-18 rokov.

Švédska ministerka pre rovnoprávnosť pohlaví Margareta Winbergová kritizovala partnerské krajiny v EÚ, že nie sú schopné zakročiť proti klientom prostitútok. "Vieme, že všetky štáty EÚ zakazujú obchodovanie so ženami, ale musím s ľútosťou povedať, že nevidia prepojenie medzi obchodovaním a prostitúciou...preto nekonajú proti dopytu," vyhlásila.

Skryť Vypnúť reklamu

Švédsko totiž vlani zaviedlo novú legislatívu umožňujúcu trestné stíhanie mužov, ktorí platia za sexuálne služby. Výsledky sa ihneď dostavili - podľa švédskych úradov klesla pouličná prostitúcia o 70 percent. Podľa Winbergovej bolo toto opatrenia "jasným signálom švédskej spoločnosti, že ženské telo nemôže byť predávané ako tovar".

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. Nechajte zamestnancov vybrať si služobné auto, oplatí sa vám to
 2. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 3. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 4. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 5. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 9. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 10. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 38 538
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 26 588
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 19 459
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 838
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 15 280
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 14 503
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 554
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 11 952
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 103
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 614
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

celoplošné testovanie na Covid-19.
Premiér Matovič hovorí o prvých výsledkoch testovania.

Vo svete píšu o nepresných testoch aj o výzve prezidentky

Únia sa môže Slovenskom inšpirovať, ak sa projekt podarí.

Testovanie v obci Štiavnické Bane.
Sean Connery v bondovke Žiješ len dvakrát.

Neprehliadnite tiež

Bratislava po problémoch s dopravou zredukuje testovanie z auta

Na drive-in miesta sa snažilo dostať aj mnoho ľudí z iných sídel Bratislavského kraja.

Ilustračné foto
Rad pri kultúrnom dome v Jaklovciach.

V obrazoch: Farebná jeseň v Humenských vrchoch

Výhľady na mesto či prírodnú rezerváciu ulahodia oku.

Pohľad na Humenné.

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

celoplošné testovanie na Covid-19.