BRATISLAVA 11. augusta (SITA) - Štátom dotované tlačové agentúry sú pozostatkom bývalých komunistických režimov, v ktorých fungovali ako ich hlasné trúby. Myslí si to bývalý spolupracovník rakúskej agentúry APA a súčasný šéfredaktor magazínu LIVE! Lubo Fuzak. Ako uviedol v dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 Téma dňa, v západnej Európe fungujú tlačové agentúry dosť odlišne ako na Slovensku. Väčšinou ide o súkromné spoločnosti, pričom záštitu nad mediálnou politikou štátu majú rozsiahle úrady pri vládach. Podľa Fuzaka sa však zdá, že slovenskej vláde ako keby určitá stratégia komunikácie chýbala a úlohu spomínaného úradu by mala zastrešovať štátom dotovaná agentúra. "Nie je to správne a z politického hľadiska dokonca scestné," konštatoval Fuzak.
Situáciu na trhu slovenských tlačových agentúr nerieši podľa Fuzaka ani nový zákon o Tlačovej agentúre SR (TASR). Upozornil pritom na nerovný súboj na trhu informácií, ktorý zvádza súkromná agentúra so štátom dotovanou TASR. Či sa ich konkurenčný boj zmení novým zákonom, je podľa neho otázne, závisieť to bude od podoby, v akej norma prejde v parlamente. Generálna riaditeľka sekcie médií a audiovízie Ministerstva kultúry (MK) SR Zuzana Mistríková konštatovala, že práve vyriešenie postavenia TASR v hospodárskej súťaži bolo prioritou pri tvorbe nového zákona. Ten sa zároveň snaží aj o odstránenie jej zvýhodnenia na trhu a to zákazom podnikania. Podľa novej normy by TASR síce zostala štátom dotovanou agentúrou, avšak jej servis by bol po 24 hodinách od zverejnenia prístupný verejnosti. Mistríková sa neobáva, že zákaz podnikania ohrozí fungovanie TASR. MK SR sa totiž v prvom rade snažilo o to, aby spravodajský servis agentúry zostal neohrozený. Zároveň odmietla tvrdenia, že ak bude TASR štátnou agentúrou, bude otázna jej nezávislosť od politickej vládnej moci. Ministerstvo si totiž ponechá len kontrolu nad hospodárením agentúry, nie nad novinárskou tvorbou.
Generálny riaditeľ TASR Peter Nedavaška tvrdí, že zákon stanovuje dve tretiny činnosti, ktoré robí TASR aj v súčasnosti. Výhrady má však k vzniku funkcie riaditeľa pre vonkajšie vzťahy, ktorá sa mu zdá mimoriadne komplikovaná, ako aj celkový model nového postavenia TASR. Podľa neho v takejto forme ako stanovuje zákon, nefunguje žiadna iná agentúra. V súvislosti so zákazom podnikania konštatoval, že ak zákon prejde v takejto podobe, bude musieť štát vykryť všetky aktivity TASR. Štátna agentúra sa však podľa neho nebráni dodržiavaniu pravidiel hospodárskej súťaže. Argumentuje ale tým, že TASR ako štátny podnik musí zamestnávať ľudí na plný pracovný úväzok, čo podľa neho viaceré médiá, a možno i súkromná agentúra, nie celkom dodržiavajú.