BRATISLAVA 12. augusta (SITA) - Pridelenú oblasť považujem za rozsiahlu a významnú, je to pre mňa príležitosť i zodpovednosť za rozvoj spolupráce štátov rozšírenej Európskej únie (EÚ) a v dôležitej oblasti vzdelávania i dialógu s občianskou spoločnosťou. Uviedol pre agentúru SITA komisár Ján Figeľ v reakcii na svoju nomináciu v novej Európskej komisii (EK) pre oblasť vzdelávania, odbornej prípravy, kultúru a mnohojazyčnosť. Portfóliá pridelené 24 komisárom, ktorí sa povinností ujmú 1. novembra po schválení v Európskom parlamente (EP), vo štvrtok zverejnil nadchádzajúci predseda exekutívy EÚ José Manuel Durao Barroso. V zodpovednosti slovenského komisára budú tri riaditeľstvá, tri agentúry a Úrad pre publikácie Európskej komisie.
Ján Figeľ je presvedčený, že kým v oblasti ekonomiky nové členské krajiny skôr očakávajú investície, finančnú pomoc alebo know-how zo strany silnejších ekonomík, v oblasti kultúry a vzdelania môžu byť už teraz veľmi konkrétnym príspevkom pre silnejšiu EÚ. Podľa predsedu EK Barrosa má byť Figeľ súčasťou skupiny komisárov pre lisabonskú stratégiu. "Je to potvrdenie toho, že bez podpory vzdelávania, dokonca celoživotného, únia nemôže vytvárať prostredie, ktoré je konkurencieschopné, dynamické a postavené na znalostnej ekonomike," uviedol. Ako dodal, EK chce v nasledujúcej finančnej perspektíve posilniť oblasť vzdelávania navŕšením rozpočtu o 300 percent, "čo znamená veľmi výrazné posilnenie spolupráce medzi univerzitami, školami a ďalšími inštitúciami pomáhajúcimi rozvoju vzdelania v priestore EÚ a jej susedstve".
Predseda EK portfólio ponúkol pred časom Figeľovi, ktorý jeho ponuku prijal. Už na budúci týždeň má nová EK svoje prvé neformálne stretnutie, na ktorom "sa chceme zaoberať formovaním vnútornej agendy a zároveň stratégie na obdobie po 1. novembri". "Osobne by som chcel začať tam, kde skončila moja predchodkyňa, luxemburská komisárka Viviane Redingová, s ktorou som mal veľmi dobrú komunikáciu a spoluprácu," dodal. "Chcel by som oblasť vzdelania a kultúry presadiť ako jednu z významných priorít pre budúce obdobie aj z pohľadu európskych inštitúcií ako je Rada ministrov a EP, ale aj vo vedomí širokej občianskej spoločnosti. Chcel by som tiež viac zviditeľniť krajinu, z ktorej prichádzam," uviedol Figeľ, ktorý podobne ako každý z komisárov ešte musí prejsť híringami a spoločným hlasovaním v EP na konci októbra.