Nitra 14. augusta (TASR) - Hustejšia premávka na cestných komunikáciách v letnom období prináša popri dopravných nehodách s klasickými príčinami ich vzniku i častejšie kolízie motoristov s rôznou zverou. Väčšinou k takýmto stretom prichádza náhodou, no polícia sa stretáva i s prípadmi, keď vodič zviera na ceste svojim vozidlom prenasleduje, alebo zrazenú zver z cesty zoberie domov.
"Existuje viacero dôvodov, pre ktoré by sa mal vodič k zvieratám na ceste správať ohľaduplne a pri jazde v teréne s výskytom voľne žijúcej zveri jazdiť so zvýšenou opatrnosťou. Ak predsa k stretu so zvieraťom príde, vodič by mal incident nahlásiť polícii alebo miestnym poľovníkom. Motoristi si neuvedomujú, že privlastnením si zrazeného zvieraťa sa dopúšťajú trestného činu pytliactva, za ktorý môžu byť odsúdení až na dva roky odňatia slobody" - informoval TASR hovorca polície v Nitre Miloš Fábry.
Zrážka so zvieraťom môže spôsobiť škody na motorovom vozidle, v horšom prípade zapríčiniť vážnu nehodu s tragickými následkami. Merania ukázali, že pri rýchlosti 80 km/hod rozbije bažant s hmotnosťou 1 kg čelné sklo bežného automobilu, 3 kg zajac poškodí prednú masku a chladič, 15 kg srna prevalí kapotu, blatník, či stĺpik karosérie. Zrážka automobilu v tejto rýchlosti s 80 kg diviakom alebo 150 kg jeleňom už vážne ohrozuje posádku a dokáže vážne poškodiť ť aj veľmi odolnú karosériu.
"Vodiči, ktorí zoberú z cesty zrazené zviera, bývajú doma veľmi prekvapení. Polámané kosti, potrhané vnútornosti, rozmliaždené a zakrvavené mäso spôsobia, že nádejný "úlovok" sa vlastne nedá na nič použiť. Navyše, nemajú istotu, či bolo zviera zdravé. K riziku trestného stíhania si tak naložili ďalší problém - zbaviť sa usmrteného zvieraťa" - doplnil Fábry.