BRATISLAVA 14. augusta (SITA) - Samosprávy by mali mať rozhodujúce slovo pri určovaní priorít na projekty, ktoré sa uchádzajú o peniaze z eurofondov, myslí si predseda Bratislavského samosprávneho kraja Ľubo Roman. V diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy zdôraznil, že predstavitelia samospráv poznajú problémy regiónov lepšie a sú pri ich riešení efektívnejší ako úradníci Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Podľa Romana by samosprávy mali mať možnosť spolurozhodovať aj o investičných stimuloch smerujúcich do regiónov.
Roman je proti tomu, aby príjmy z cestnej dane boli prerozdeľované celoplošne. Samospráva by tak prišla o svoj originálny príjem. „Tým pádom je zbytočná celá fiškálna decentralizácia“, poznamenal. Daň z motorových vozidiel zostane originálnym príjmom samosprávnych krajov, ubezpečil splnomocnenec vlády pre reformu verejnej správy Viktor Nižňanský. Ako dodal namieste nie sú ani obavy miest a obcí, ktoré fiškálnou decentralizáciou prídu o časť svojich príjmov. Túto stratu budú môcť kompenzovať zvyšovaním miestnych daní. V opačnom prípade budú musieť pristúpiť k znižovaniu výdavkov.
Fiškálna decentralizácia by mala odrážať, že do niektorých regiónov „tečú“ štátne peniaze v podobe investičných stimulov. Následne tak môžu profitovať z vyšších príjmov, tvrdí predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica. Samosprávy by podľa neho mali mať možnosť ovplyvňovať svoju infraštruktúrnu vybavenosť.
Výkonný podpredseda ZMOS-u Milan Muška očakáva, že fiškálna decentralizácia bude stimulom pre ďalší rozvoj miest a obcí a po jej dokončení „nebudú porazení“. Samospráva podľa neho nepotrebuje nové kompetencie, musí sa sústrediť, aby dobre zvládla tie, ktorými už disponuje.