Bratislava 15. augusta (TASR) - Na Slovensku nie je a ani nebude možný tzv. prenájom maternice, teda prípad, kedy žena donosí dieťa z oplodneného vajíčka inej ženy a odovzdá jej ho, ako je to bežné v USA, Veľkej Británii, či Izraeli.
Podľa návrhu nového zákona o rodine je totiž matkou dieťaťa zásadne iba žena, ktorá ho porodila a akékoľvek dohody a zmluvy, ktoré sú s tým v rozpore, sú neplatné. Ministerstvo spravodlivosti ako predkladateľ návrhu tak reaguje na pokrok v súčasnej lekárskej vede v oblasti tzv. asistovanej reprodukcie, teda umelom oplodnení darovaným vajíčkom, ktorý priniesol v zahraničnej právnej praxi stále častejšie sa vyskytujúce spory o určenie materstva.
V zahraničí už nastali aj prípady, kedy matka odmietla odovzdať dieťa tzv. objednávateľom. Súčasná právna teória hodnotí takéto zmluvy o náhradnom materstve ako zmluvy neplatné pre rozpor s Občianskym zákonníkom. K rovnakému záveru dospela aj Rada Európy v dokumente Biela kniha upravujúca zásady týkajúce sa založenia a právnych dôsledkov rodičovstva z 15. januára 2002.
V susednej Českej republike sa síce tzv. náhradné materstvo nezakazuje, ale zároveň sa takýto spôsob pomoci neplodným ženám v praxi neaplikuje.
Z médií je známy prípad, kedy chcela česká matka donosiť dieťa pre svoju dcéru. Z obáv pred možnými právnymi komplikáciami jej však lekári túto možnosť neposkytli.