Sihla 15. augusta (TASR) - Víťazmi už štvrtého ročníka Jarma 2004 konaného počas tohto víkendu v Sihle v Breznianskom okrese sa stalo podľa organizátora Ivana Nomilnera všetkých 10 zúčastnených volských záprahov. Zámerom tohto ojedinelého podujatia nielen na Slovensku, ale i vo svete je totiž zachovať a priblížiť furmanské remeslo širokej verejnosti. Aj tohto roku prilákalo do vrchárskej obce s vyše 200 obyvateľmi takmer osemtisíc divákov.
Dvadsať furmanov na záprahoch z regiónu Vrchy, do ktorého spadajú dedinky Sihla, Lom nad Rimavicou a Dúbravka a osada Vrch Slatina, si zmeralo sily v troch disciplínach. V gazdovskej, silovej a kráľovskej, kde preukazovali zručnosť, rýchlosť, silu a poslušnosť volského záprahu. Súčasťou Jarma 2004 bol jarmok ľudových výrobkov, rôzne divácke atrakcie a súťaže či súťaž Gazdinka roka. Nechýbala jazda na koňoch a koči tamojšieho Huncul klubu, let vzdušný balónom, plieskanie bičom, opekanie vola i výstava ručných prác v izbe U babičky a záverečná furmanská diskotéka.
Na svoje si prišli aj priaznivci folklóru na vystúpeniach súborov Šarvanci z Prahy, ktorý tvoria Slováci žijúci v Českej republike, Važec z Važca, Bukovinka z Braväcova a detských skupín. Magnetom pre návštevníkov bola ľudová hudba Júliusa Bartoša - Šuka z Čierneho Balogu a heligonkári z Detvy, Hriňovej a Kokavy nad Rimavicou. Okrem nich sa predstavila country skupina Tučná Anča z Valaskej a skupina historického šermu Berezun z Brezna.
"Keďže preteky volských záprahov sú skutočne raritou, pokúsime sa na budúci rok o zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Aktívnu pomoc pri tejto iniciatíve nám prisľúbil aj banskobystrický župan," povedal Nomilner pre TASR. Doplnil, že volské záprahy sú charakteristické pre Sihlu, lebo na nich v minulosti zvážali furmani drevo do cisársko-kráľovskej huty. Huta zanikla, sklári vymreli, ale furmani zostali dodnes. Pokračujú v poľnohospodárskych a remeselných prácach ako ich predkovia.
Obec Sihla preslávená niekdajšou cisársko-kráľovskou sklárňou sa v súčasnosti usiluje o rozvoj cestovného ruchu, najmä agroturizmu, a preto organizuje rôzne podujatia. Nosnou športovo-kultúrnou akciou sa stalo práve Jarmo.