BRATISLAVA 28. novembra (SITA) - Hlasovacie lístky pre sobotňajšie voľby do orgánov samosprávnych krajov sú už vytlačené. V súčasnosti prebieha ich distribúcia z okresných úradov na obce, pričom vo volebných miestnostiach musia byť hlasovacie lístky najne
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
skôr dve hodiny pred konaním volieb. Agentúre SITA to potvrdila vedúca volebného oddelenia Ministerstva vnútra SR a zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Lívia Škultétyová. Upozornila na to, že dodnes do 7:00 sa kandidáti na poslancov a predsedov mohli písomne vzdať svojej kandidatúry. Takisto ich mohli v tejto lehote písomne odvolať aj politické subjekty, ktoré ich nominovali. Keďže v hlasovacích lístkoch nie je možné robiť akékoľvek úpravy, o zmenách budú občania informovaní priamo vo volebných miestnostiach.
Škultétyová upozornila, že vo štvrtok ráno o 7:00 sa začína volebné moratórium. V čase volebného moratória, teda 48 hodín pred začatím volieb a v deň volieb, je zakázaná akákoľvek volebná kampaň. V deň volieb nemôžu poskytovať informácie o priebehu a výsledkoch volieb ani členovia volebných komisií, aby neboli voliči ovplyvňovaní.
ÚVK neboli podľa Škultétyovej doručené žiadne nové sťažnosti, ktorými by sa mala komisia zaoberať. Ako ďalej dodala, ÚVK vie o záujme niektorých organizácií zúčastniť sa na voľbách v úlohe pozorovateľov. Tí sa ale nemusia obracať na ÚVK, ale priamo na okrskové volebné komisie. V súvislosti s informačnými linkami, ktoré kvôli sobotňajším voľbám zriadilo MV SR, konštatovala, že je o ne záujem a ľudia sa najčastejšia zaujímajú o samotný priebeh voľby. Škultétyová zdôraznila, že čo sa týka úloh MV SR a organizačno-technického zabezpečenia volieb, nevyskytli sa zatiaľ žiadne problémy.