BRATISLAVA 16. augusta (SITA) - Slovenskí konzervatívci sú proti prijatiu európskej ústavy a žiadajú, aby o nej rozhodlo referendum. V úvodnom vyhlásení Iniciatívy proti európskej ústave, ktorá vznikla dnes v Bratislave, vyzývajú premiéra Mikuláša Dzurindu a ostatných politikov, aby prehodnotili svoje postoje a umožnili o ústave hlasovať občanom. Konzervatívci sú presvedčení, že ústava obmedzuje suverenitu členských štátov Európskej únie, zhoršuje podmienky ekonomickej súťaže a znemožňuje zlepšenie života bežných ľudí, pretože bráni nevyhnutným politickým, ekonomickým a sociálnym reformám únie. "Ústava smeruje k bruselskej centralizácii a byrokratizácii, z Európskej únie vytvára právny novotvar, plný sociálneho, politického a národného napätia," uvádza sa vo vyhlásení.
Signatári Iniciatívy vyčítajú politikom, že o tomto zásadnom ústavnom dokumente mlčia, alebo ľudí zavádzajú, keď tvrdia, že zlepší ich život, nezmení štátnu suverenitu a že o ňom už rozhodli v referende o vstupe SR do EÚ. Ústava EÚ bude rozhodovať o osude štátov, preto stále viac krajín hovorí o referende. Všeľudové hlasovanie plánuje už Veľká Británia, Francúzsko, Poľsko, Dánsko, Španielsko, Portugalsko, Írsko, Holandsko, Luxembursko a Belgicko. O to väčšmi podľa konzervatívcov vyniká ľahostajnosť slovenských politických elít voči osudu vlastnej krajiny.
Iniciatíva proti európskej ústave sa bude snažiť zabrániť jej schváleniu v SR. "Európska únia nepotrebuje ústavu, ale konkrétne a praktické zmeny k lepšiemu. Jej odmietnutie neznamená koniec EÚ. Je naopak jediným správnym krokom k uchovaniu pôvodných ideálov, na ktorých vznikla, a východiskom pre jej ďalší dynamický rozvoj," tvrdia signatári Iniciatívy. Sú nimi Občianska konzervatívna strana (OKS), Mladí konzervatívci (MK), Kresťanskodemokratická mládež Slovenska (KDMS), Občiansko-demokratická mládež (ODM), Konzervatívny inštitút M.R.Štefánika (KI), Inštitút pre slobodnú spoločnosť (ISS), Združenie euroskeptikov EUnie.sk, Pravé spektrum (PS) a Nadácia F.A.Hayeka (NFAH).
Na prvej európskej ústave sa dohodli v máji v Bruseli najvyšší predstavitelia členských štátov únie. Podkladom bol návrh vypracovaný Konventom pod vedením bývalého francúzskeho prezidenta Valéry Giscarda d'Estaing. Slávnostne ju podpíšu 29. októbra v Ríme, kde sú uložené všetky doterajšie zmluvy EÚ. Do platnosti by mala ústava EÚ vstúpiť do dvoch rokov, dovtedy by ju malo ratifikovať všetkých 25 členov. SR plánuje ratifikáciu v parlamente.