Košice 28. novembra (TASR) - Na prehlbovaní najmä cezhraničnej spolupráce krajov a žúp pri predchádzaní a riešení následkov prírodných a živelných katastrof a ekologických havárií sa dnes v Košiciach zhodli členovia stálej slovensko-maďarskej komisie pre túto oblasť.
Komisia vznikla v roku 1998 v súlade s medzivládnou dohodou o spolupráci a vzájomnej pomoci pri katastrofách. Vedúci maďarskej delegácie György Bakondi ocenil pomoc SR pri tohtoročných záplavách v Maďarsku, pohotové informácie o stavoch na riekach Bodrog a Hornád, ústretovosť pri hľadaní strateného maďarského vrtuľníka či pomoc pri identifikácii neznámeho prachu v oblasti Mosonmagyarovár. Maďarská strana pomáhala napríklad pri likvidácii veľkého požiaru na Spiši.
Ako informoval vedúci slovenskej delegácie, riaditeľ Úradu civilnej ochrany MV SR Milan Šišulák, spolupráca požiarnikov v prihraničných oblastiach bude jednou z hlavných úloh komisie v budúcom roku. Už v januári sa stretnú vedúci odborov požiarnej ochrany, aby si vymenili spojovacie dáta a mohli čo najrýchlejšie a najefektívnejšie likvidovať požiare v prihraničných oblastiach. Pokračovať budú práce na budovaní informačných systémov, ktoré poskytnú obom stranám relevantné údaje pre prevenciu. Dôraz položia obe strany aj na sledovanie objektov s nebezpečnými materiálmi a prepravu nebezpečných škodlivín po komunikáciách.
Maďarská strana na rokovaní komisie požiadala, aby kompetentné orgány SR v budúcnosti vopred konzultovali zmeny v smerovaní prepravy nebezpečných látok. V tejto súvislosti požiadala o možnosť presmerovať túto prepravu z priechodu vo Fiľakove na priechod v Šahách. Ako vyplynulo zo spoločného protokolu, pripravuje sa spoločné maďarsko-slovensko-rakúske cvičenie v roku 2003 a založenie Euroregiónu Viedeň-Györ-Bratislava pre oblasť katastrof.
Čo sa týka ochrany pred povodňami komisia podporuje projekt, podľa ktorého by sa malo čo najviac vôd zadržať už na ukrajinskej strane v Karpatoch a na Slovensku vo vodných nádržiach a suchých poldroch. Prednosta KÚ v Košiciach Štefan Vranovský informoval, že v suchom poldri Beša na Východoslovenskej nížine zachytia vodohospodári vyše 53 miliónov m3 vôd, čím znižujú záplavové vlny, smerujúce do Maďarska. Šišulák pripomenul, že na ochranu pred povodňami do roku 2010, vrátane údržby veľkých i menších tokov a zásahov do lesného hospodárstva, vyčlenila slovenská vláda 18 miliárd korún. Po prechode kompetencií na samosprávne celky sa o toky budú starať aj samosprávy.
Nasledujúce 5. rokovanie komisie bude v Maďarsku v októbri až novembri budúceho roka.
*se pa
NNNN