BRATISLAVA 16. augusta (SITA) - Nejde o porušenie zákona, ale o kompetenčný spor medzi Najvyšším kontrolným úradom (NKÚ) a samosprávnym krajom. Takto reagoval vo svojom stanovisku na ukončenie vyšetrovania predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Peter Tomeček, ktorého stíhajú za zneužívanie právomocí verejného činiteľa. "Informácie, že som kontrole NKÚ neposkytol žiadne písomné podklady sa nezakladajú na pravde," povedal Tomeček a dodal, že kontrolórom NKÚ boli z podkladov, o ktoré žiadali, poskytnuté tie, ktoré sa týkajú prenesených kompetencií, teda tých, ktoré samosprávny kraj vykonáva za štát. Tomeček argumentuje, že NKÚ nemôže kontrolovať kompetencie, ktoré štát odovzdal inému stupňu riadenia. Tieto môže kontrolovať len v rámci ich súladu so zákonom alebo ústavnými princípmi. Tomeček tvrdí, že správnosť tohto postupu nepriamo uznala aj vláda tým, že do NR SR predložila novelu Ústavy SR, v ktorej predkladateľ Ministerstvo spravodlivosti SR navrhoval, aby NKÚ mohla kontrolovať všetky kompetencie samosprávneho kraja. Táto novela však v parlamente neprešla.
Vyšetrovatelia odboru boja proti korupcii ukončili vyšetrovanie a navrhli podanie obžaloby na predsedu TTSK, ktorý je od 31. mája obvinený zo zneužívania právomocí verejného činiteľa. Agentúre SITA to potvrdila Jana Pôbišová z komunikačného odboru ministerstva vnútra.
Na trnavského župana, ktorý kandidoval za Hnutie za demokratické Slovensko, neskôr však z hnutia odišiel do Ľudovej únie, podal trestné oznámenie Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Podľa informácií z komunikačného odboru ministerstva vnútra Peter Tomeček opakovane odmietal vydať NKÚ dokumenty potrebné na kontrolu hospodárenia s finančnými prostriedkami, ktoré dostal Trnavský samosprávny kraj zo štátneho rozpočtu. NKÚ župana po prvýkrát požiadal o dokumenty na jeseň minulého roka, odmietol ich však vydať napriek tomu, že zákon mu ukladá s NKÚ spolupracovať. Nereagoval ani na ďalšie výzvy úradu a zabránil tým kontrole, ktorú NKÚ chcel uskutočniť. Za trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky, dodala Pôbišová.