"Pohostinnosť, rodina, láska, práca a výchova, také hodnoty ešte silne žijú v srdci Slovákov, viac ako peniaze a moc," tvrdí Akihiro Išikava z univerzity Čuo v Tokiu. Svoj výskum začal robiť v Československu v roku 1969. "Ja som mal záujem zistiť, čo je reálny socializmus," vysvetlil TASR vznik svojho dlhoročného záujmu. "Terajší môj záujem je o zmeny Slovákov po transformácii," dodal Išikava, ktorý by sa na Slovensko aj presťahoval, ak by mu to manželka dovolila.
Japonský sociológ sa po česky naučil už v šesťdesiatych rokoch a keďže mal základné znalosti slovanských jazykov, naučiť sa po slovensky vraj nebolo ťažké. Dokonca dostal odporúčanie, že slovenčina je centrum slovanských jazykov. Išikava, ktorý sa po slovensky učí od roku 1974, tentoraz zavítal do Bratislavy kvôli sympóziu pri príležitosti 40. výročia letnej školy slovenského jazyka Studia Academica Slovaca.
Zďaleka pricestovala aj drobná čiernooká Indka Šarda Jadav, vedecká asistentka na Ústrednom hindskom riaditeľstve v Dillí. "Mne sa veľmi páčila slovenská literatúra, ako Jozef Cíger Hronský. Prekladala som do hindčiny Tri múdre kozliatka, Smelý zajko a jeho cestu do Afriky," povedala. "U nás o vás ľudia vedia málo, ale z tých rozprávok sme sa niečo dozvedeli," zhodnotila Indka, ktorej sa tu veľmi páči. V Indii je oficiálnym jazykom angličtina a hindčina, Indovia sa dorozumievajú ešte 16 ďalšími jazykmi, no pani Jadav sa pred rokmi rozhodla študovať na katedre slovenského jazyka v Dillí.
Slovenčinu je možné vyštudovať aj v susednej Viedni, kde žije Susanne Sulzmannová, ktorá sa slovenčine venuje šesť rokov. Predtým vyštudovala francúzštinu a španielčinu. "Rozumieť je ľahko, hovoriť je ťažšie, to platí pri každej reči," tvrdí matka troch detí, ktoré si už tiež urobili týždňový kurz slovenčiny. Tento rok sa zase vrátila do letnej školy, deti zatiaľ majú anglický tábor. Susanne na Slovensko lákajú hory, príroda, ale i mestá. Prezradila, že jej najobľúbenejším mestom je Banská Štiavnica.
Po slovensky sa v letnej škole Filozofickej fakulty Univerzity Komenského počas 40 rokov jej fungovania naučilo asi päťtisíc ľudí z 52 krajín. Tento rok v škole v priestoroch Inštitútu pre verejnú správu študuje 160 cudzincov z 34 krajín. Sympózium, ktoré hostí popredných zahraničných slovakistov a slavistov, lektorov i dlhoročných návštevníkov kurzov, ukončí v piatok spolu s letnou školou slávnostný program. Významné osobnosti a propagátori slovakistiky tu budú ocenení.
K dlhoročným úspechom dnes predstaviteľom školy zablahoželal aj slovenský prezident Ivan Gašparovič, ktorý ich prijal spolu so zahraničnými absolventmi kurzov a slovakistami. Ako dodal, o kvalite výučby slovenčiny na zahraničných univerzitách sa presvedčil aj raz osobne počas pracovnej cesty ako bývalý predseda parlamentu.