BRATISLAVA 17. augusta (SITA) - Inšpektori Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) zhabali v prvom polroku 99 exemplárov ohrozených druhov živočíchov za vyše milión korún, ktorých legálny pôvod nevedeli majitelia preukázať. Ako agentúru SITA informoval Michal Štefánek poverený stykom s médiami, živočíchov zadržali pri 92 kontrolách, v 37 prípadoch zistili porušenie zákona o obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín.
Každý, kto má v držbe exempláre ohrozených druhov živočíchov alebo rastlín, je povinný o nich viesť evidenciu a preukázať, že ich nadobudol legálne. Najvážnejšie prípady nepreukázania pôvodu exemplárov sa skončia ich zhabaním, vysvetlil Štefánek. Bratislavský Inšpektorát životného prostredia SIŽP v tomto polroku vydal napríklad rozhodnutie o zhabaní dvanástich exemplárov papagájov, ktorých hodnota bola 730 tisíc korún. Ďalšie rozhodnutie tohto inšpektorátu sa týkalo zhabania 64 korytnačiek zelenkastých v hodnote 320 tisíc korún. Košický inšpektorát nariadil po nepreukázaní pôvodu zhabať opicu mačiaka zeleného za osemtisíc korún a 22 korytnačiek písmenkových za 11 tisíc korún.
Zákon o obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín platí na Slovensku od júla 2002. Podľa stupňa ohrozenia a podmienok ochrany je treba získať pri dovoze, vývoze a opätovnom vývoze ohrozených druhov povolenie od ministerstva životného prostredia, povolenie na vývoz zo štátu vývozu, prípadne len oznámenie o dovoze.
SR je zároveň členom Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín - CITES, ktorý už podpísalo 166 štátov. Dohovor má ochraňovať ohrozené druhy pred úplným vyhubením a obmedziť ich bezohľadné získavanie z prírody na obchodné ciele. Z našich živočíchov patria do dohovoru napríklad medveď hnedý, vlk dravý, mačka lesná, rys ostrovid, vydra riečna, sokoly, jastraby, orly, sovy niektoré kačice, volavky, bocian čierny a motýľ jasoň červenooký. Z rastlín sú v dohovore zahrnuté napríklad orchidey, snežienka jarná, hlaváčik jarný, pľuzgierka islandská, horec žltý a arnika horská. CITES sa vzťahuje aj na rôzne výrobky z ohrozených živočíchov, na sošky zo slonoviny, náramky z pancierov korytnačiek, náhrdelníky z koralov, kabelky z krokodílej kože, či kožušiny zo vzácnych šeliem.