Bratislava 17. augusta (TASR) - Na desať rokov väzenia za pokus vraždy odsúdil dnes Najvyšší súd SR (SR) 22-ročného Mária Banga, ktorý pred viac ako tromi rokmi v autobuse MHD linky č. 95 dobodal bratislavského študenta Branislava Slamku.
Odvolací senát tak uznal viaceré poľahčujúce okolnosti celej tragédie a mladému Rómovi znížil trest z pôvodných 12 rokov na desať. Stalo sa tak na návrh prokurátorky Generálnej prokuratúry SR. Tá poukázala na viaceré poľahčujúce okolnosti prípadu. Udalosť sa stala v čase, keď sa Rómovia a občania čiernej pleti stávali častými obeťami rasistických útokov. Rodina odsúdeného Banga, ale i on samotný sa stali viackrát obeťou fyzických útokov príslušníkov hnutia Skinheads.
Podľa právoplatného rozsudku je napriek nezrovnalostiam v niektorých výpovediach svedkov nesporné, že v osudný deň 10. marca 2001 v autobuse MHD linky č. 95 na zastávke Starohájska, Bango štyrikrát zozadu silno bodol loveckou dýkou do chrbta Branislava Slamku. Agresívnemu správaniu obžalovaného predchádzal fyzický konflikt medzi Slamkom a bratom obžalovaného Eduardom B. Ťažko zranený Slamka však zomrel na následky poranenia hlavy. NS SR dospel k záveru, že nemohlo ísť o nutnú obranu ani ublíženie na zdraví. Do autobusu podľa súdu nastupoval Slamka zdravý, pričom po útoku bratov B. okrem spomínaných bodnutí utrpel i zranenie hlavy, ktorému 1. apríla 2001 podľahol.
Napriek rozsiahlemu dokazovaniu sa nepodarilo zistiť, čo bolo skutočnou príčinou konfliktu mladých ľudí. Podľa znalcov sa na správaní obžalovaného Róma voči okoliu podpísal útok zo strany rasistov. Po prekonaní traumy začal chodiť s loveckou dýkou za pásom a bol nepriateľsky naladený. Prejavovala sa u neho zvýšená vzťahovačnosť na svoju osobu. Malý podnet u neho vyvolal neprimeranú reakciu. Tá sa ukázala aj v novembri na prvostupňovom Krajskom súde v Bratislave, keď v práve posledného slova Mário Bango najskôr pokojne hovoril o svojej ľútosti a zrazu sa emotívne osopil na právnika Roberta Fica, zastupujúceho rodičov nebohého študenta.
NS SR nepriznal otcovi nebohého Slamku nemajetkovú ujmu, ako to žiadal právny zástupca Fico. Ten vyhlásil, že tak ako pôvodne uviedol, zabezpečí aspoň finančnú náhradu za pohreb.
Súd tiež konštatoval, že sa nepotvrdil rasový motív. Nenašiel sa žiadny dôveryhodný dôkaz, že zabitý študent patril, alebo sympatizoval s neofašistickým hnutím skinhead. Rad výpovedí - spolužiaci, triedna profesorka, ale i rozsiahle policajné preverovanie vyvrátili tieto tvrdenia ultraľavicových aktivistov, ktorí i v zahraničí organizovali akcie na podporu obžalovaného.
Mário Bango priznal, že bodal, ale vraždiť nechcel. Súd dospel k názoru, že vzhľadom na intenzitu a miesto útoku si mal uvedomiť, že mohlo dôjsť k smrti.
Dnešné odvolacie konanie malo oproti minulosti na Krajskom súde v Bratislave pokojný priebeh. Počas vyhlasovania 20. novembra 2003 prvostupňového rozsudku brat obžalovaného Eduard spoločne so svojou matkou začali spievať internacionálu. Následne matka obžalovaného slovne zaútočila na právneho zástupcu poškodených Roberta Fica a začala ho urážať.
Brat obžalovaného Eduard Bango pre médiá vyhlasoval, že Slamka patril k skupine neonacistov, a že jeho "marxistickí priatelia" urobia všetko pre oslobodenie jeho brata.